Prokurátor proti talianskej mafii

3783

Taliansky prokurátor Giovanni Falcone, ktorý sa špecializoval na vyšetrovanie a odhaľovanie zločinov talianskej mafie. Bol jednou z hlavných postáv boja proti organizovanému zločinu v Taliansku. Spolu s kolegom Paolom Borsellinom sa stali symbolmi boja proti mafii.

Narodil sa 18. mája 1939 v Paleme v tej istej štvrti ako Borsellino. Jeho otec Arturo Falcone bol riaditeľom chemického laboratória. Spočiatku chodil na námornú akadémiu, ale právo ho zaujímalo viacej, preto zmenil školu. V 80. rokoch pracoval ako sudca na ministerstve spravodlivosti v komisii pre boj s mafiou. V súdnictve pracovala aj jeho budúca žena Francesca Morvillo. Ako vyšší súdny úradník sa zameral na odhaľovanie a usvedčovanie páchateľov organizovaného zločinu. Čo bolo na rodáka s Palerma odvážne.

Terčom jeho záujmu sa stala „rakovina“ talianskej spoločnosti – Mafia. V priebehu rozsiahlych súdnych procesov usvedčili desiatky mafiánov. V 70. a 80. rokoch mala mafia na svedomí viacero vrážd popredných predstaviteľov štátu z radov politikov, policajtov či sudcov. 10. februára 1986 začal veľký súdny proces (Maxiprocesso) s členmi mafie, ktorý trval až do 16. decembra 1987.

Legendárna „Beštia“ mafiánsky boss Salvatore „Toto“ Riina sa dostane na slobodu.

Kľúčovým svedkom bol mafián Tommaso Buscetta, ktorý bol zadržaný v Brazílii a vydaný do Talianska. Mali ho súdiť pre dve vraždy ktoré spáchal pred útekom z Talianska. Tu sa ho pokúšal zlikvidovať Totó Salvatore Riina, no neuspel. Pokúsil sa o samovraždu, ale keď sa mu to nepodarilo, rozhodol sa úplne sklamaný s mafiou svedčiť. Zavraždili mu dvoch synov. Buscetta požiadal o rozhovor Giovanni Falconeho a začal život informátora (sicílsky- pentito).

V procese bolo obvinených 475 mafiánov a odsúdených 350 osôb. Ako odmenu za jeho pomoc mal Buscetta dovolené žiť v USA pod novou identitou v programe na ochranu svedkov. Buscetta odhalil aj prepojenia medzi talianskou mafiou a americkou Cosa Nostra, ako aj medzi politikmi. Falcone často cestoval, najmä medzi Rímom a Palermom. Pretože sa obával o svoj život, dbal dôsledne na bezpečnostné opatrenia a udržoval svoj pobyt a cesty v tajnosti. Nikto z jeho okolia nemohol dopredu vedieť, aké sú jeho najbližšie plány, ktoré menil na poslednú chvíľu. Ak niekam letel lietadlom, vždy to bolo lietadlo tajných služieb.

O jeho cestovnom programe vedel dopredu len úzky počet ľudí z Ministerstva spravodlivosti. V sobotu 23. mája 1992 o 17:48 pristálo na palermskom letisku lietadlo tajných služieb letiace z Ríma. Na jeho palube bol aj prokurátor Falcone, jeho žena a ochrankári. Do Palerma sa vydali s tromi autami. V prvom hnedom Fiat Croma sedeli traja policajti, druhý biely Fiat Croma riadil sám Falcone, a sním sedela v aute aj jeho žena a telesný strážca Giuseppe Costanza, ktorý preňho pracoval už od roku 1984. Konvoj uzatváral Fiat Croma modrej farby, v ktorom boli policajti Paolo Capuzzo, Gaspare Cervello a Angelo Corbo. Automobily šli z palermského letiska bez pustených sirén po diaľnici rýchlosťou 160 km/h.

V mieste Capaci bola pod vozovkou umiestnená v kanalizačnej rúre výbušnina (tolit), zhruba o hmotnosti 300 – 400 kg. O 17:59 hod, keď tadiaľ prechádzal konvoj, bola nálož odpálená na diaľku. Nasledovala obrovská explózia ktorá poškodila diaľnicu o dĺžke zhruba 100 metrov a vytvorila v nej osemmetrový kráter. Všetci traja policajti z prvého automobilu boli na mieste mŕtvi. Giovanni Falcone, ktorý šiel za nimi, ešte po výbuchu žil, ale zomrel o dve hodiny pri prevoze do nemocnice. Jeho 36-ročná žena Francesca zomrela okamžite. Telesný strážca Giuseppe Costanza, rovnako ako policajti z posledného automobilu boli vážne zranení, ale atentát prežili. Výbuch zranil asi 20 ľudí, ktorí v čase atentátu prechádzali okolo. Neskôr sa zistilo kto tam trhavinu umiestnili, boli to ľudia prezlečení za pracovníkov diaľničnej služby.

 

Odkiaľ mali informáciu o trase cesty a typoch áut, v ktorých išiel konvoj, sa nepodarilo zistiť. Po Falconeho smrti sa zdvihla vlna odporu proti mafii, organizovali sa protestné akcie, ktoré mali za cieľ donútiť vládu aby prijala ostrejšie opatrenia proti mafii. Pomyselné žezlo v boji proti mafii prevzal Falconeho priateľ Paolo Borsellino. Svojho kolegu však prežil len o necelé dva mesiace, 19. júla 1992 sa stal tiež obeťou atentátu. V januári 1993 bol zadržaný mafiánsky boss Totó Salvatore Riina, ktorý sa ukrýval pred spravodlivosťou 40. rokov a bol odsúdený v neprítomnosti v spomínanom procese v roku 1986. Bol odsúdený na doživotie, okrem iného aj za vraždu Falconeho a Borsellina, ktorých smrť mala byť odplatou za mafiánske procesy a výstrahou pre ďalších, ktorí by v nich chceli pokračovať.

Príbeh žijúcej sicílskej mafiánskej legendy z Corleone

V máji 1996 zatkla polícia mafiána Giovanniho Bruscu, ktorý bol zodpovedný za Falconeho vraždu.V decembri 1999 prebiehal nový proces s osobami zodpovednými za vraždu sudcu Borsellina. Medzi odsúdenými bol aj Bernardo Provenzano, ktorý sa skrýval a bol už odsúdený v neprítomnosti. Buscetta sa stal aj príkladom pre iných mafiánov. Niektorí boli v roku 2002 prepustení z väzenia za to, že porušia sľub mlčanlivosti – omertá, a budú svedčiť proti ďalším mafiánom.

Osoba sudcu sa objavila tiež v niekoľkých filmoch:
„Il capo dei capi“ (2007) TV 5 a 6 časť, hraje ho Andrea Tidona
Giovanni Falcone, l’uomo che sfido Cosa Nostra (2006) (TV) hraje ho Massimo Dapporto
Paolo Borsellino (2004) (TV) hraje Ennio Fantastichini
L’attentatuni (2001) (TV) hraje Francesco Paolo Lo Giudice
Excellent Cadavers- Falcone (1999) (TV) hraje Chazz Palminteri
Giovanni Falcone (1993) hraje Michele Placido

Štefan Rencz