Proti ISIS útočí Iracká armáda zo vzduchu

1376

Armáda bojuje proti extrémistom z Islamského štátu v Iraku a Sýrii (ISIS) a jeho spojencom v provinciách Dijálá a Saláhaddín po tom, čo minulý týždeň obsadili druhé najväčšie mesto Mósul.
Postupujú aj na západe, kde nové boje hlásia z mesta Ramádí. V hlavnom meste si bohatší obyvatelia robia zásoby vody a jedla.
V stredu sunitskí islamisti pokračujú v útoku na najväčšiu irackú ropnú rafinériu v meste Bajdží severne od Bagdadu.

Premiér Núrí al-Málikí v utorok vystúpil spolu so sunnitskými moslimskými a kurdskými lídrami v televízii a vyzval na národnú jednotu.
V nezvyčajne ostrom prejave obvinil sunnitskú Saudskú Arábiu, že podporuje islamistov z ISIS.
Sunnitskí extrémisti z ISIS sa usilujú o založenie islamského štátu v Iraku a susednej Sýrii, kde už rovnako zabrali rozsiahle územia.
Irak sa môže rozpadnúť na tri časti
V Iraku majú pod kontrolou okrem iných miest aj Mósul a Tikrít a postupujú pozdĺž Tigrisu na Bagdad. Chvália sa pri tom masakrovaním stoviek vojakov, ktorí im pri ich postupe padnú do rúk.
Premiér irackého autonómneho Kurdistanu Nečirvan Barzani v tejto súvislosti varoval, že Irak sa možno neudrží pohromade.

USA váhajú so vzdušnými útokmi

Americký prezident Barack Obama neurobil v súvislosti s Irakom žiadne konečné rozhodnutie a nevylúčil možnosť vzdušných úderov, ale neočakáva sa ich bezprostredné schválenie.
Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Podľa nemenovaných amerických predstaviteľov sa nepredpokladá, že by Obama v krátkom čase schválil vzdušné útoky v Iraku čiastočne aj preto, lebo je málo „jasných cieľov“ na otupenie rýchlo napredujúceho islamistického povstania.
Šéf Bieleho domu však vzdušné útoky nevylúčil, najmä ak by americká administratíva dokázala identifikovať presvedčivý cieľ.
Nemenovaní americkí predstavitelia zdôraznili, že vzdušné útoky nie sú jadrom pokračujúcej diskusie Obamovej administratívy o tom, ako reagovať na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Iraku.
Obama chce v stredu v Bielom dome o tejto záležitosti informovať lídrov kongresu.

Militanti uniesli ďalších Turkov

ISTANBUL. Medzi 60 ľuďmi, ktorých uniesli pri irackom meste Kirkúk islamskí militanti, je aj 15 tureckých robotníkov.
Militanti sa zmocnili Turkov, ktorí stavali nemocnicu. Podľa agentúry Reuters však nie je zatiaľ známe, kedy sa únos odohral.
Medzi unesenými sú aj robotníci z Pakistanu, Bangladéša, Nepálu a Turkménska, uviedla turecká agentúra Dogan.
Militanti minulý týždeň počas bleskového útoku na mesto Mósul uniesli 31 tureckých vodičov nákladných áut.
Obsadili aj tamojší turecký konzulát, pričom odvliekli 49 tureckých občanov, medzi nimi i generálneho konzula, deti a členov tureckých špeciálnych jednotiek.