Ľudia od polovice septembra protestujú kvôli zavraždenej dvadsaťdvaročnej Iránke kurdského pôvodu Mahsá Amíníovej. Tá bola zadržaná po tom, čo mala príliš voľne nasadenú šatku hidžáb. Polícia tvrdí, že žena utrpela infarkt, ale podľa rodiny a ďalších zdrojov zomrela Mahsá na následky policajnej brutality. Protesty v krajine trvajú niekoľko týždňov a prišlo počas nich o život viac ako 400 osôb. Podľa médií je medzi mŕtvymi aj mnoho detí, konkrétne 46 chlapcov a 12 dievčat mladších ako 18 rokov.
22-ročná Iránka kurdského pôvodu Mahsá Amíníová zomrela 16. septembra po tom, čo bola tri dni predtým zadržaná mravnostnou políciou v Teheráne. Dôvodom bolo nedodržanie pravidla o správnom nosení hidžábu. Tým si musia od islamskej revolúcie ženy v moslimskej spoločnosti zakrývať vlasy, krk a poprsie. Mahsá ho podľa tamojších médií mala mať nedostatočne utiahnutý.
Mahsá Amíníová bola zadržaná mravnostnou políciou v Teheráne. Nemala správne nasadení hidžáb, o tri dni bola mŕtva!
Teheránska mravnostná polícia ženu zatkla a tá vo väzbe následne upadla do kómy a zomrela. Podľa polície Mahsu zastihol infarkt, rodina ale uviedla, že žena bola úplne zdravá a stala sa obeťou policajnej brutality. Vtedy sa na sociálnych sieťach začali objavovať videá, na ktorých Iránku policajti bili obuškom a tĺkli hlavou o policajné auto.
Medzi obeťami sú aj deti
Smrť mladej Iránky rozdúchala vlnu nevôle voči tamojšiemu režimu a už niekoľko týždňov v krajine trvajú protivládne protesty. Tamojšie bezpečnostné zložky sa demonštrantov snažia násilne potláčať. Podľa najnovších informácií organizácie Hrana, ktorá monitoruje porušovanie ľudských práv v Iráne, bolo od začiatkov protestov zabitých okolo 410 demonštrantov a 54 členov bezpečnostných síl.
Medzi zomrelými bolo aj takmer šesťdesiat nevinných detí. Len v minulom týždni bolo nahlásených päť takýchto obetí, najmladším zabitým bol deväťročný Kíjan Pírfalak. Jeho pohreb sa uskutočnil v piatok v rodinnom kruhu.
Päť trestov smrti
Príbuzní počas piety uviedli, že iránske bezpečnostné zložky strieľali na auto Pírfalakových, v ktorom sedel chlapec vedľa svojho otca. Iránska polícia zodpovednosť za chlapcovu smrť podobne ako v predošlých prípadoch odmietla.
Medzi mŕtvymi deťmi je celkovo 46 chlapcov a 12 dievčat mladších ako 18 rokov. Zatknutých bolo vyše 17 tisíc osôb. Piatim demonštrantom bolo Iránskou justíciou udelených za účasť na protestoch a vyvolávaní násilia voči polícii päť trestov smrti.
Tiel demonštrantov sa Irán zbavuje
Kurdská mimovládna organizácia pre ľudské práva so sídlom v Nórsku (Hengaw) napísala, že sa iránske bezpečnostné zložky majú dokonca tajne zbavovať tiel zabitých demonštrantov, aby predišli ďalšiemu násiliu na ich pohreboch. „Včera v noci, potom, čo jednotky islamských revolučných gárd (IRGC) zaútočili na nemocnicu Shahid Gholi Pur v Bukane, zmocnili sa tela Shahryara Mohammadiho a tajne ho pochovali,“ uviedla organizácia.
Minulý týždeň demonštranti zapálili dom zosnulého zakladateľa iránskeho islamského štátu ajatolláha Rúholláha Chomejního. Podľa Iránu ale k požiaru nedošlo a pred domom sa objavila len malá skupinka ľudí, čo nepotvrdzujú zábery zo sociálnych sietí.