PRVÁ DÁMA mala pyžamo a VRAH mäsiarsky NÔŽ

979

Južná Afrika plače
Prečo musela tak nezmyselne kruto zomrieť Marike de Klerková, 64-ročná bývalá prvá dáma Južnej Afriky? Bola to lúpežná vražda? Sexuálna vražda? Nejaký akt pomsty, ktorý bol v podstate namierený proti Willemovi de Klerkovi, poslednému bielemu prezidentovi? Vrah sa po dlhšom pátraní k činu priznal. Ale motív nechce vyzradiť ani za nič.
Vilová štvrť Blouberg pri Kapskom meste, tesne pri Myse dobrej nádeje. Tento fliačik patrí k najkrajším kútom na našej zemeguli. V mori sa hrajú delfíny, na pláži žijú najbohatší z bohatých.
Napoludnie prišla k luxusnému apartmánu na Dolphin Point kaderníčka, aby upravila vlasy pani de Klerkovej. Zvonila na domový zvonec, ale nik neotváral. Kaderníčka neváhala, termín bol predsa dohodnutý, a privolala políciu. O malú chvíľu polícia násilne otvorila dvere. Marike de Klerková ležala mŕtva na chodbe k spálni. Mala oblečené hodvábnu pyžamu. Všetko bolo postriekané krvou – v tyle mala zabodnutý nôž s dvanásťcentimetrovou čepeľou.
„Napriek tomu, bodnutie nožom nebolo príčinou smrti,“ povedal hovorca polície Wicus Holtzhausen. „Pani de Klerkovú vrah uškrtil. Páchateľ jej rozdrtil hrtan.“
Spočiatku bol hrôzostrašný prípad plný hádaniek. Polícia nenašla žiadne stopy po vlámaní, či násilnom vniknutí do domu. Z apartmánu bývalej prvej dámy krajiny nič nezmizlo, nič nebolo poškodené. Telo mŕtvej nemalo žiadne stopy po boji.

Vpustila Marike de Klerová vraha do bytu dobrovoľne?
Bol to niekto z jej známych? Vpustila ho iba preto, že mal na sebe uniformu?
Polícia si hneď od začiatku dokázala domyslieť, že to mohol byť človek v uniforme. Lebo k obydliam bohatých sa nedá len tak ľahko preniknúť. Nedá sa ani nepozorovane prejsť od pláže. Smotánka, ktorá na Dolphin Point žije, necháva celú oblasť prísne strážiť. Všade sú namontované videokamery, medzi domy sa nedostane nik cudzí. Tu je bezpečnosť dovedená k absolútnu.
Po dlhom vypočúvaní všetkých možných svedkov a páchateľov sa do pozornosti vyšetrovateľov dostal jeden zo strážnikov bezpečnostnej služby. Policajný hovorca vysvetlil: „Vyslúchali ho iba rutinne tak ako všetkých ostatných, ale on jediný sa zaplietol do protirečení.“
Okrem iného zaistili vyšetrovatelia aj mobilný telefón bývalej prvej dámy. A ten poskytol cenné informácie. Dali sa zistiť mnohé posledné hovory, ktoré Marike prijala, či vytočila. Pritom sa zistilo, že práve tento strážnik – pravdepodobne po vražde – z mobilu mŕtvej telefonoval svojmu kamarátovi…

Marike de Klerková bola silná a milovaná osobnosť
Mala skvelú a zmierlivú povahu. Ako 22-ročná dcéra bohatého obchodníka sa vydala za Frederika Willema de Klerka. On sa venoval najvyššej politike, Marike vychovávala tri spoločné deti. Marike manželovi stála po boku a dodávala mu silu a odvahu pri budovaní neuveriteľnej revolúcie za oslobodenie čiernych, ktorú prezident viedol zhora.
De Klerk bol prezidentom v rokoch 1989 až 1994. Napriek silnému odporu sa mu podarilo zrušiť oddelenie rás, oslobodil Nelsona Mandelu. Spolu s Mandelom, ktorému odovzdal úrad, dostali roku 1993 Nobelovu cenu za mier.
Ale keď sa skončilo obdobie prezidentovania, manželské šťastie de Klerkovcov sa rozplynulo. Frederik bol svojej žene neverný. Milenkou bola istá Grékyňa a manželstvo rozviedli po 39 rokoch.
Marike sa rozchodom takmer utrápila. Trpela depresiami, užívala lieky. Potom sa síce znova zaľúbila, ale ani nová láska dlho nevydržala. Napriek všetkému silná žena nikdy nestratila svoj typický suchý humor. Keď sa jej raz novinári pýtali na jej situáciu odpovedala: „Život jednoducho nie je fér.“
Žiaľ, mala pravdu…

sprac. zed