Pred 128 rokmi, 6. augusta 1890, bol ako prvý človek popravený elektrickým prúdom americký zločinec William Kemmler. Túto nezávideniahodnú premiéru si vyslúžil za vraždu svojej družky. Poprava prúdom, považovaná vtedy za humánnu a spoľahlivú metódu, sa však zmenila v horor. Odsúdený dostal do tela 1000 voltov, ale stále dýchal. Chvíľu potom jeho telo začalo horieť …

William Kemmler, potomok nemeckých imigrantov, bol známy tým, že holdoval alkoholu. Hranicu zákona definitívne prekročil na konci marca 1889, kedy úderom sekery zavraždil svoju družku Matildu Zieglerovú. Za to mu súd vymeral trest smrti, ktorý mal byť vykonaný elektrickým prúdom. Poprava prúdom bola vtedy úplne niečím novým a bola pokladaná za oveľa humánnejšiu ako poprava obesením. Kemmler bol prvým odsúdeným, ktorý mal byť prúdom popravený.

 Odsúdený horel  zaživa 

Poprava sa konala 6. augusta roku 1890 vo väznici Auburn. Podľa záznamov vstal tridsaťročný Kemmler skoro ráno, naraňajkoval sa a pomodlil. Pred popravou mu bola oholená hlava. Svedkovia, ktorých bolo podľa Syracuse.com na poprave dvadsaťpäť, vypovedali, že bol veľmi pokojný. „Robte všetko správne, pán Durstone,“ povedal údajne Kemmler po tom, čo mu bola nasadená na hlavu maska. Do tela mu potom začalo prúdiť tisíc voltov, a to po dobu sedemnástich sekúnd. Po takej dávke sa predpokladalo, že je Kemmler už po smrti, a bol vyhlásený za mŕtveho. Avšak jeden z prizerajúcich si všimol, že sa stále hýbe. Všetkým prítomným sa potom naskytol hrozný pohľad. Miestnosťou sa začal šíriť puch páliaceho sa mäsa. Odsúdený horel zaživa.

Po zbabranej poprava na trest smrti odsúdený väzeň skončil v bolestiach

Už pred popravou sa proti poprave prúdom ohradzoval veľa ľudí. Medzi tými, ktorí nesúhlasili s novým spôsobom popravy, bol napríklad podnikateľ George Westinghouse. Ten sa obával, že smrť spôsobená „jeho“ striedavým prúdom odradí verejnosť, ktorá potom dá pri elektrifikácii svojich domovov prednosť konkurenčnému jednosmernému systému. Práve obdobné incidenty ako pri Kemmlerovej poprave viedli neskôr k zavrhnutiu elektrického kresla ako vhodného nástroja pre kata. V niekoľkých amerických štátoch však stále zostáva alternatívou ku smrtiacej injekcii, ktorú si môžu odsúdení podľa vlastného rozhodnutia zvoliť.

 Alternatíva ku smrtiacej  injekcii 

V horor sa premenila aj poprava presne sto rokov od popravy Kemmlera. Odsúdeným bol Jesse Tafer, ktorý dostal elektrické kreslo za mnohonásobnú vraždu. Počas popravy bola použitá syntetická huba, ktorá vzplanula, a z hlavy odsúdeného začali šľahať plamene. Tafer tak umieral v neuveriteľných mukách. Práve obdobné incidenty ako pri Kemmlerovej poprave viedli neskôr k zavrhnutie elektrického kresla ako vhodného nástroja pre kata. V niekoľkých amerických štátoch však stále zostáva alternatívou ku smrtiacu injekciu, ktorú môžu odsúdení podľa vlastného rozhodnutia zvoliť. Muky zažil aj Frank J. Coppola, ktorý dostal elektrické kreslo v roku 1982. Tridsaťosemročný expolicajt ubil na smrť Muriel Hatchellovú. Počas popravy však došlo k chybe. Po päťdesiatich piatich sekundách sa miestnosťou začal šíriť zápach spáleného mäsa a jeho telo zachvátili plamene.

Neuveriteľné fakty o popravách v Amerike