Prvá letuška na svete Američanka Ellen Churchová privítala 11 pasažierov na palube lietadla Boeing 80A na letisku v Kalifornii už pred 80 rokmi 15. mája 1930.
Lietadlá v začiatkoch leteckej dopravy neboli také pohodlné a bezpečné ako dnes. V zime v nich bolo chladno a v lete zasa horúco. Turbulencie vyvolávali u cestujúcich žalúdočné ťažkosti a mnohí odmietli po prvej skúsenosti lietať. Letecké spoločnosti sa preto usilovali zväčšiť pohodlie klientov, aby opätovne využili ich služby.
Prvou americkou letuškou sa pred 80 rokmi stala Ellen Churchová
Vtedy sa objavila v kancelárii spoločnosti Boeing Air Transport Ellen Churchová, zdravotná sestra, ktorá presvedčila zodpovedných, že prítomnosť sestričky na palube lietadla bude prínosom. Ako prvej jej bola zverená úloha, dovtedy určená mužom. Ellen Churchová v peknej uniforme na palube lietadla vítala a usádzala pasažierov, postarala sa o batožinu, ponúkla žuvačku na prekovanie tlaku v ušiach a roznášala sendviče a nápoje. Jedným okom dozerala na bezpečnostné dvere susediace s toaletou, aby sa cestujúci v „mrákotách“ omylom nestratil v modrej oblohe. K jej menej atraktívnym povinnostiam patrilo upratovanie a pomoc pri tlačení lietadla do hangáru, no splnil sa jej sen o lietaní a to za 125 dolárov mesačne.
Pre letušky, ktoré sa takto chopili príležitosti aj v ostatných aerolíniách, platili prísne pravidlá. Mladé ženy vo veku 20 až 26 rokov, nižšie ako 163 cm, museli vážiť menej ako 53 kilogramov a museli byť slobodné. Poslednú podmienku dodržiavali mnohé aerolínie až do roku 1960.
Ellen bola po 18 mesiacoch práce prinútená vzdať sa kariéry letušky v dôsledku automobilovej nehody. Svoje skúsenosti však využila počas druhej svetovej vojny, keď pôsobila v armádnych ošetrovateľských práporoch. Za svoje zásluhy získala viacero medailí.
Podľa ankety považuje 23 percent Sloveniek za najzaujímavejšie práve povolanie letušky, ktoré však skrýva rôzne nástrahy. Napríklad v auguste britská letuška na palube lietadla asistovala pri pôrode a zachránila život bábätka, keď mu slamkou uvoľnila dýchacie cesty. Pochvalu si vyslúžila letuška, ktorá v novembri po nervovom zrútení sa druhého pilota asistovala kapitánovi Boeingu-767 kanadskej spoločnosti. Temperament nezaprela v októbri posádka lietadla v Indii, keď sa bitky medzi dvomi pilotmi a stewardom zúčastnila aj letuška. V marci tohto roka sa zase ukrajinským bezpečnostným orgánom v poslednej chvíli podarilo zabrániť štartu civilného dopravného lietadla s totálne opitou posádkou. Tri až 3,5 promile alkoholu mali v krvi nielen piloti, ale aj letuška.