Prvým vesmírnym turistom na svete sa stal podnikateľ Američan Denis Tito. Na svoj výlet do kozmu sa vydal pred devätnástimi rokmi 28. apríla 2001 z kazašského kozmodrómu Bajkonur na palube ruskej kozmickej lode Sojuz.
V priestoroch Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na obežnej dráhe okolo Zeme strávil šesťdesiatročný milionár z Los Angeles šesť dní. Boli s ním aj dvaja ruskí kozmonauti Talgat Musabajev a Jurij Baturin. Dva dni trvala preprava na medzinárodnú stanicu. Spiatočný let na Zem však trval iba necelé štyri hodiny. Tito bol na palube stanice od 30. apríla 2001. Za výlet do vesmíru zaplatil 20 miliónov dolárov.
Tutanchamonova dýka je zo železa z vesmíru, ukázala analýza kovu
Let sa uskutočnil aj napriek problémom s počítačom na vesmírnej stanici. Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) však tento let schválil až po tom, keď Rusi sľúbili, že v prípade potreby odložia spojenie svojej kozmickej lode s Medzinárodnou vesmírnou stanicou.
Tito mal pôvodne letieť na vesmírnu stanicu Mir, za čo Rusom zaplatil 20 miliónov dolárov. No keď Moskva musela prestarnutý Mir zničiť, ruská vesmírna agentúra, aby nemusela vrátiť cenu „letenky“, Titovi ponúkla náhradu vo forme pobytu na ISS. Postup Ruska však vyvolal odmietavé reakcie zo strany NASA, ktorá tvrdila, že vo vesmíre – a osobitne na ISS – nie je miesto pre amatérov.
Denis Tito sa v roku 2001 stal 415 osobou vo vesmíre a zároveň prvým platiacim vesmírnym cestovateľom. Let bol splnením jeho dávneho sna. Tito v šesťdesiatych rokoch minulého storočia pracoval päť rokov ako vedec v laboratóriách NASA v Pasadene, svoj post kvôli kariére finančníka však opustil. Prvou vesmírnou cestovateľkou – turistkou v roku 1986 mala byť 37-ročná učiteľka Američanka Christa McAuliffeová, ktorá sa spolu s ostatnou posádkou raketoplánu Challenger stala obeťou výbuchu takmer ihneď po štarte lode 28. januára. Christa McAuliffeová svoje miesto v sedemčlennej posádke vyhrala.