Psy po ľuďoch opakujú zívanie. Ide o prejav empatie

1060

Ľudské zívanie je „nákazlivé“ aj pre psy, a to či už zíva ich pán, alebo úplne neznáma osoba. Naznačuje to nová štúdia odborníkov z novozélandskej Aucklandskej univerzity, o ktorej tento týždeň informovala agentúra AFP. Výsledky ich skúmania spochybňujú hypotézu, že opakovanie ľudského správania zo strany štvornohých miláčikov je prejavom empatie.

Autori výskumu predstaveného v odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B k svojim záverom dospeli na základe údajov z niekoľkých starších štúdií, ale aj vlastného pokusu na tridsiatich psoch. Zvieratá boli pri experimente vystavená dvom scenárom. Pri prvom trávila čas s človekom, ktorý im venoval pozornosť, hral si s nimi a hladil ich, zatiaľ čo pri druhom ich človek úplne ignoroval, vyhýbal sa pohľade do ich očí a neponúkol im zo svojho jedla.

Scéna ako z hororu! Rodičia sa predávkovali, šesťročná dcérka zostala dom sama s pitbulom. Pes pred ňou zožral otcovi tvár!

Obe varianty končili tým, že osoba položila psa na posteľ a začala pred ním zívať. Zvieratá správanie opakovala bez ohľadu na predchádzajúce interakcie.

„Dokonca to robili trochu viac pri, asociálnych ‘podmienkach,“ povedal AFP šéf novozélandského výskumného tímu Patrick Neilands. „Prekvapilo nás to. Bolo pravdepodobnejšie, že psy budú napodobňovať známu osobu, skôr než cudzieho človeka, pretože nákazlivé zívanie a empatie môžu vychádzať z podobných kognitívnych mechanizmov,“ pokračoval člen laboratóriá Clever Canine Lab.

Keď sa vám zabehne pes, zostaňte na mieste a čakajte

AFP uvádza, že nákazlivosť zívania nie je celkom prebádané ani u človeka, podľa všetkého ale býva vyššia najmä v skupinách ľudí, ktorí sa poznajú. Nový pokus sa psov podľa Neilands ukazuje, že u „najlepšieho priateľa človeka“ tento fenomén nesúvisí s empatiou. Vedec zároveň uviedol, že štúdia priniesla „prvý jasný dôkaz“ nákazlivosti zívanie u iných cicavcov, ako sú ľudia a primáty.