Správu však nie je možné overiť. Šéfovi Kremľa podľa nej ostávajú asi tri roky života, čo je však u tejto chorobe veľmi odvážny odhad.
„Novinári od Bieloruska po Poľsko už mesiace píšu, že ruský mocnár trpí rakovinou miechy. Moje zdroje však hovoria, že je to rakovina pankreasu, jedna z najsmrteľnejších foriem tohto ochorenia, „píše Richard Johnson, významný komentátor amerického denníka New York Post. Aj preto sa vraj na poslednú chvíľu snažia šéf Kremľa svoju krajinu rozšíriť o časť Ukrajiny, myslí si Johnson.
O Putina podľa jeho informácií sa stará osemdesiatštyriročný lekár z bývalej Nemeckej demokratickej republiky, ktorý bol s Putinom v tesnom kontakte, keď ako major sovietskej tajnej služby KGB slúžil v Drážďanoch. Zdravotník sa vraj o prezidenta staral priamo v Moskve, pred časom však odcestoval a sťažoval sa na správanie Putinovej ochranky. Meno nemeckého lekára však novinár neuviedol.
Ruský prezident údajne podstúpil rad lekárskych zákrokov a niektoré z nich by mohli stáť za oteklost tváre, s ktorou sa Putin v poslednej dobe potýka.
Johnsonov stĺpik, ktorý v piatok vydal newyorský bulvárny denník, zaujal aj seriózne svetové médiá. Ekonomický server International Business Times upozornil na možnú súvislosť medzi Putinovým zdravotným stavom a agresívnou politikou Ruska voči Ukrajine. Putin sa podľa novinárov zrejme snaží, aby pod jeho vládou Rusko čo najviac expandovalo. A podlomené zdravie by mohlo šéfa Kremľa tlačiť k tomu, aby územné i ekonomické zisky urýchlil.
„Niektorí tvrdia, že Putinovi zostávajú tri roky života a rád by po sebe zanechal dedičstvo v podobe rozšírenia ruského územia, tak ako Peter Veľký alebo Stalin,“ zhrnul podobné domnienky Johnson.
Ďalší novinári pripomínajú nedávne prepustenie ruského oligarchu a Putinovho odporcu Michaila Chodorkovského. Niekdajší šéf ropného koncernu Jukos strávil desať rokov vo väzení za spreneveru, v decembri však dostal prezidentskú milosť. Jeho prepustenie analytici vysvetľovali tým, že si chce šéf Kremľa vylepšiť povesť pred zimnou olympiádou v Soči. Americký magazín Week však teraz špekuluje o tom, že si chorý Putin chcel vyčistiť svedomia.
Správy o Putinovej chorobe nie je možné nezávisle overiť. Ak by však naozaj trpel rakovinou pankreasu, vyššie spomínaný odhad, že mu ostávajú tri roky života, by bol veľmi odvážny. Takýto nádor je veľmi zložité odhaliť a zvyčajne sa to podarí až vo chvíli, keď je choroba v pokročilom štádiu. Asi 95 percent pacientov umiera do roka od diagnózy.
Existujú však aj prípady pacientov, ktorí s rakovinou pankreasu žili aj niekoľko rokov. Zrejme najznámejším bol zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs, ktorému lekári toto ochorenie diagnostikovali v roku 2005. Zomrel až o šesť rokov neskôr, keď jeho nádor metastázoval a choroba sa rozšírila na ďalšie orgány.