V africkom štáte Botswana bolo nájdených zhruba deväťdesiat mŕtvych slonov. Jedná sa o jeden z najväčších pytliackych zločinov v Afrike. Botswanská vláda v poslednej dobe obmedzila pôsobenie protipytliackej jednotky. Od roku 2015 sa vraj útoky slonovinových pytliakov zdvojnásobili.
Na deväťdesiat povraždených slonov bolo nájdených v blízkosti prírodnej rezervácie v štáte Botswana. Svojím rozsahom udalosť spadá medzi najväčšie pytliacke masakre v Afrike.
Sloní masaker v Botswane
Dr. Mike Chase z organizácie Elephants Without Borders (Slony bez hraníc) pri svojom leteckom prieskume našiel 87 mŕtvych slonov, ktorí boli zhruba pred týždňom povraždení kvôli klom, rovnako ako päť bielych nosorožcov pred tromi mesiacmi.
„Ide o najväčší pytliacky útok, aký som kedy v Afrike videl alebo o ňom čítal,“ hovorí Mike Chase pre BBC.
Podľa slov ekológov došlo k dvojnásobnému zvýšeniu pytliackych útokov na slony v porovnaní s inými časťami Afriky. Pytliactva takto vzrástlo od roku 2015, kedy bolo vykonané veľké sčítanie populácie slonov.
Podľa výsledkov sčítania bola za posledných desať rokov povraždená tretina slonov a 60 percent tanzánskych slonov ubudlo v minulých piatich rokoch.
Ruský lovec v Zimbabwe zastrelil slona, ktorého skúmali vedci
V Botswane žije najväčšia populácia slonov na svete, ktorá činí 130 000 jedincov. Najmä za to môže ťažký prístup pre pytliakmi a tiež ozbrojená a veľmi dobre organizovaná proti-pytliacka jednotka. Podľa sledovacích zariadení sa zistilo, že v botswanskej prírodnej rezervácii našlo útočisko veľa slonov z krajín, v ktorých bolo pytliactva kvôli slonovine oveľa rozšírenejšie.
V máji však botswanská vláda výrazne obmedzila pôsobenie proti-pytliackych jednotiek. Carter Morupisi, člen prezidentskej kancelárie, oznámil, že sa vláda rozhodla odobrať vojenské zbrane a ďalšie vybavenie z vlastníctva Oddelenie ochrany prírody a Národných parkov. Neobjasnil však, prečo tak urobili.
Odvtedy pytliaci čoraz častejšie prekračujú botswanskej hranice. Posledné vraždenia boli zaznamenané v blízkosti chránenej prírodnej rezervácie Okavango Delta.
Ekológovia sa bojí, že pytliackych útokov bude v budúcnosti stále pribúdať. „Situácia vyžaduje, aby vláda začala naliehavo a okamžite konať,“ povedal Dr. Chase.