„V Slanskej doline je obrovská nezamestnanosť, u nás je ťažko zohnať robotu. Tam robilo okolo 600 ľudí. Buď sú doma, podporu už vyčerpali, alebo sa rozpŕchli po svete. Chodia na týždňovky do Nemecka a Česka. Boli vyučení na banskú prevádzku a s takou profesiou sa ťažko niekde inde zamestnajú,“ uviedol pre TASR jeden z posledných zamestnancov Sideritu Ivan Plačko, ktorý vykonáva zabezpečovacie práce.
Podľa premiéra Roberta Fica vláda hľadá riešenia na obnovenie prevádzky v Siderite. „Nižná Slaná je súkromná firma, do ktorej vláda už raz dávala 180 miliónov korún na podporu energetiky, pretože sa sťažovali majitelia, že nie sú konkurencieschopní, lebo majú strašne drahú energetiku. Ale z toho využili iba štvrtinu. Teraz sa zdá, že majú záujem to rozpredávať,“ konštatoval predseda vlády s tým, že podporuje myšlienku spojenia s Hornonitrianskymi baňami, ktoré majú záujem na znovuotvorení ťažby. „Vláda je pripravená ísť do návratných pôžičiek, do určitých úľav, byť sprostredkovateľom. Musíme v tomto urobiť maximum,“ dodal Fico, ktorý verí, že posun nastane v najbližších dňoch.
Siderit patril v minulosti k najväčším zamestnávateľom v okolí Rožňavy. Rožňavský okres patrí dlhodobo medzi okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku, ktorá presahuje 25 %.