„Nie sme odkázaní na to, že čo vymyslíme na Slovensku my, ale môžeme sa, pokiaľ ide o činnosť a postavenie prokuratúry, oprieť už o zaužívané štandardy, ktoré sú typické pre iné krajiny.“
Dočasný šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR Ladislav Tichý označil súčasnú situáciu na prokuratúre za napätú, hlavne po tom, ako sa parlamentu nepodarilo zvoliť právoplatného nástupcu Dobroslava Trnku. Modernizácii a zahraničným trendom sa preto podľa neho na prokuratúre netreba vyhýbať. „Je potrebné citlivo zvažovať, čo sa vlastne od prokuratúry očakáva a čo sa vlastne v Európskej únii deje,“ povedal.
Právne zmeny, ktoré sa snažia presadiť strany vládnej koalície, budú mať podľa Fica dosah nielen právny, ale aj politický. „Po každom necitlivom zásahu dochádza k odchodu najkvalitnejších ľudí zo štátnych orgánov. Výsledkom je síce nové usporiadanie, ale klesajúca úroveň a problémy s fungovaním týchto inštitúcií,“ upozornil podpredseda Národnej rady (NR) SR. Podľa neho podstatou vládneho návrhu je likvidácia nezávislého pôsobenia prokuratúry a jej zmena na štátne zastupiteľstvo.
Fico opätovne poukázal na to, že právna norma vyvoláva obavy v opozičnej strane. Domnieva sa, že zmena v legislatíve umožní ministerstvu vnútra významne ovplyvňovať prácu orgánov činných v trestnom konaní a ministrovi spravodlivosti zase vstupovať do druhého stupňa štádia podávania žalôb. „Boli urobené zmeny v súdnictve, pokiaľ ide o výber sudcov a likvidáciu justičných čakateľov. To u nás vyvoláva vážne obavy, či tento systém nemôže byť do budúcnosti zneužitý,“ povedal.
Expremiér tiež avizoval, že opozičná strana predloží vlastný návrh na úpravu fungovania prokuratúry. Napriek tomu aj doterajší stav označil za uspokojivý. „Myslím si, že sú vytvorené síce veľmi stručné, ale veľmi efektívne ústavne rámce pre činnosť prokuratúry,“ zhodnotil s tým, že prokuratúra doteraz na Slovensku pôsobila ako stabilizačný prvok na rozdiel od iných štátnych orgánov, ktoré v priebehu novodobej histórie prešli viacerými politickými otrasmi.
Svoje postoje Fico oprel aj o stratégiu rozvoja Slovenskej akadémie vied z roku 2010. „Treba v tvorbe legislatívy uplatňovať premyslenú koncepciu, zohľadňovať názory odbornej verejnosti a obmedziť neohraničený lobizmus a partokraciu,“ citoval akademikov.
Workshop prilákal viac ako 30 odborníkov na oblasť práva zo slovenských štátnych inštitúcií, zahraničných škôl či mimovládnych organizácií. Svoju účasť na poslednú chvíľu zrušila Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), šéfka rezortu spravodlivosti, ktorý dotknutú zmenu do parlamentu predložil. „Očakával som, že v tejto situácii a v tento deň si vypočujeme jej názor a ona si vypočuje iné, to znamená aj názory zo zahraničia,“ konštatoval Tichý.