R. RAFAJ: Poslanecký klub SNS zvolanie schôdze NR ku Gorile nepodporí

663

Tvrdí to podpredseda strany a šéf poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj.
„Nevidíme dôvod na účelovú politizáciu tejto kauzy v predvolebnom období. SNS posilňuje princípy právneho štátu a takýmto kauzám a podozreniam sa majú venovať orgány na to určené – bezobsažné a marketingové parlamentné diskusie tesne pred voľbami riešeniu určite nepomôžu,“ tvrdí vo vyhlásení Rafaj. Podľa jeho slov má parlament slúžiť na riešenie akútnej ekonomickej situácie našej krajiny a medzi obyvateľov vnášať stabilitu, a nie ich traumatizovať kauzou, ktorú aj tak mnohé parlamentné strany nemajú záujem rozuzliť.
„Je smutné, že na Slovensku vôbec môžu existovať podozrenia z tesného prepojenia politických špičiek na zahraničné monopoly, ktoré potom ovplyvňujú aj rozhodovanie politikov o životoch občanov. SNS je takými praktikami pobúrená a rozhodne ich odmieta,“ uviedol Rafaj. Doplnil, že SaS by sa mala venovať okrem Gorily aj „silnému zahraničnopolitickému King Kongovi, ktorý na Slovensku úspešne a ľahko manipuluje s takmer každou politickou stranou okrem SNS a dokonca určuje aj členov našej budúcej vlády. SNS naň upozorňuje dlhodobo, pretože je ešte nebezpečnejší než Gorila“.
Strana SaS zbiera podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Hovoriť na nej chce o kauze Gorila, ktorá poukazuje na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. Na zvolanie mimoriadneho rokovania je potrebných 30 poslaneckých podpisov. Liberáli majú 18 vlastných a veria, že „aj v ostatných stranách sa nájdu poslanci, ktorým záleží na prešetrení kauzy a ktorí sa nebudú snažiť zamiesť ju pod koberec“.
Hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová ďalej TASR informovala, že liberáli sa pre schôdzu rozhodli preto, že trvajú na dôslednom vyšetrení podozrení, ktoré vyplývajú z kauzy Gorila, avšak relevantné inštitúcie nie sú ochotné rázne konať a objasniť tento prípad.
Kauza Gorila zamestná aj členov Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR na mimoriadnom rokovaní. Na pondelok 23. januára ho zvolal jeho predseda Radoslav Procházka (KDH). Pozval naň aj ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) a prvého námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého. „Účelom rokovania má byť diskusia a vyjasnenie kompetenčných otáznikov, ktoré sa už stihli objaviť vo vzťahu k vyšetrovaniu spisu Gorila,“ zdôvodnil Procházka. Diskusia má pomôcť predísť tomu, „aby vyšetrovanie tejto veci uviazlo v nejakom procesnom labyrinte“.
Prípadom by sa mohol zaoberať aj brannobezpečnostný parlamentný výbor. Tému plánuje na jeho riadnom rokovaní v utorok 17. januára otvoriť poslanec Gábor Gál (Most-Híd). „Je to téma, ktorá zaujíma verejnosť a výbor je na to, aby sa pýtal. A podľa možností aj kontroloval kompetentných. Otázkou je tiež to, či je spomínaný materiál skutočne Slovenskej informačnej služby alebo niekoho iného,“ odôvodnil pre TASR Gál zámer diskutovať o Gorile na rokovaní výboru.
Kauzou Gorila sa zaoberá aj špeciálny vyšetrovací tím, ktorý zriadilo vedenie Generálnej prokuratúry SR. Námestník GP SR Dobroslav Trnka nedávno povedal, že prípad bol v minulosti uzavretý s tým, že dokumenty, ktoré majú pochádzať z údajnej akcie tajnej služby, nie sú autentické. Informácie z Gorily, ktoré poukazujú na politickú korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), začne znovu preverovať aj polícia. Vedenie Slovenskej informačnej služby uviedlo, že je pripravené byť pri novom vyšetrovaní súčinné.