RADÍME: Rodičia by mali prehodnotiť, či deťom zablokujú webové stránky

487

Dospelí môžu využiť aj bezpečnostné softvéry, aby zabránili potomkom navštevovať nevhodné stránky. Ani tie však nie sú podľa odborníka v mnohých prípadoch žiadnou prekážkou. Školáci sú totiž v oblasti počítačov viac vzdelaní ako ich rodičia.
„Nie je pre nich problém vypnúť alebo obísť softvér, ktorý kontroluje alebo zabraňuje prístup na niektoré stránky. Často to urobia tak, aby o tom ani rodič nevedel. Rodič si myslí, že všetko funguje, deti sú kontrolované, a pritom ony chodia, kam chcú,“ upozornil Batěk v rozhovore pre TASR.
Ak sa zákonní zástupcovia rozhodnú zablokovať konkrétnu internetovú stránku, napr. Facebook alebo chatovanie, podľa špecialistu by to mali po čase prehodnotiť. „Nemusí byť zablokovaná navždy pre dieťa. Ale keď mu vysvetlíme, že pozor, tuto môžu byť takéto riziká, a tuto na vás môžu číhať zlí ľudia, to dieťa sa s tým naučí žiť, naučí sa brániť a prestane vyzrádzať informácie o sebe,“ vysvetlil.
Niektorých rodičov u detí zaujíma aj história navštívených stránok. Batěk s tým súhlasí, ale aj nesúhlasí. „Rodič pokiaľ nevie, čo konkrétna stránka obsahuje, môže mať často zlý pocit, čo to dieťa robí. A pritom to dieťa v tom môže byť úplne nevinne,“ upozornil.
Kontrola histórie stránok najmladšie ročníky trochu obmedzí, ale napr. im nezabráni, aby viac surfovali u kamaráta. Dieťa by podľa odborníka malo vedieť, že je kontrolované. „A pokiaľ má s rodičom dobrý vzťah, už kontrolované byť nemusí.“
Trh ponúka množstvo bezpečnostných softvérov za najnižšiu cenu od 20 – 30 eur. „Vyrába to veľa firiem, cenové kategórie sú asi podobné ako antivírus.“
Cena nie je podľa experta všetko, problémom môže byť, že väčšina zo softvérov je v angličtine a to môže pri kúpe odradiť.
Softvér, ktorý má databázy rôznych stránok klasifikovaných ako zlých, sa podľa Batěka nepokazí, ale po čase môže byť neaktuálny. „Pokiaľ si nebudete platiť aktualizáciu, tak nebudete mať nové informácie. Softvér nezhnije, len už nebude aktuálny,“ zdôraznil Batěk.