Rakovina stála krajiny EÚ v roku 2017 cez 126 miliárd eur, uviedli vedci

2026

Väčšinu sumy pritom pripisujú stratám mimo oblasť zdravotníctva.

„Stanoviť, akou ekonomickou záťažou je rakovina v EÚ, chce nielen zvážiť náklady zdravotného systému, ale aj odhadnúť finančné straty spojené s pracovnou neschopnosťou (invalidita, predčasná smrť) a starostlivosťou, ktorú poskytujú zadarmo blízki pacienta,“ vysvetlili vedci v britskom časopise The Lancet.

Podľa ich štúdie bolo v roku 2008 v 27 krajinách Európskej únie 2,45 milióna ľudí s diagnózou rakovina. V rovnakom roku kvôli rakovine zomrelo 1,23 milióna ľudí.

Náklady na zdravotníctvo predstavujú u ekonomickej záťaže rakoviny v únii menej ako polovicu, 40 percent, konkrétne je to 51 miliárd eur. Napríklad straty produktivity v dôsledku predčasného úmrtia alebo choroby prídu podľa vedcov krajiny EÚ na zhruba 52 miliárd, zatiaľ čo rodinné náklady na starostlivosť činí zhruba 23 miliárd eur.

Všeobecne platí, že bohaté krajiny, ako sú Nemecko a Luxembursko, vynakladajú na liečbu rakoviny v priemere na osobu viac ako východoeurópske štáty, ako napríklad Bulharsko a Litva.

Viac ako desatina všetkých nákladov na rakovinu v Európe súvisí s rakovinou pľúc. Tento druh rakoviny pritom často v priemere postihuje ľudí mladšieho veku ako ostatní.

Pri zachraňovaní 74-ročnej turistky vzniklo desivé video, roztočila sa ako vrtuľa

Napriek tomu je celková ekonomická záťaž spôsobená rakovinou nižšia ako u demencie a kardiovaskulárnych chorôb. Kardiovaskulárne ochorenia vrátane vysokého tlaku a infarktov si len v 15 západoeurópskych krajinách ročne vyžiadajú 169 miliárd eur a demencie dokonca 189 miliárd.

Pri demencii je príčinou vysokých nákladov dĺžka liečby ochorení, u kardiovaskulárnych ochorení napríklad to, že nimi trpí ešte oveľa viac ľudí než rakovinou.