Rakúsko a Slovensko chcú pomôcť Skopje priblížiť sa k EÚ

847

Prvýkrát v histórii našich troch krajín dvaja ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ spoločne navštívia Macedónsko. Táto návšteva je signál, že chceme posilňovať naše priateľské vzťahy a napredovať v oblastiach spoločného záujmu.
Rakúsko i Slovensko výrazne podporujú proces európskej integrácie. Sme členmi Schengenskej zóny aj eurozóny. Prirodzene, podporujeme rozširovanie únie, pretože sme presvedčení, že silná, konkurencieschopná a prosperujúca EÚ dokáže lepšie reagovať na budúce výzvy.
Naša podpora európskej a euroatlantickej integrácie – hoci Rakúsko nie je členom NATO – je v politiky zjavná. Čo je však dôležitejšie, prejavuje sa viacerými aktivitami a projektmi s cieľom pomôcť Macedónsku pri transformácii ekonomiky a spoločnosti. Odborná a rozvojová pomoc, projekty financované predprístupovým fondom, podnikateľské aktivity či spolupráca v rámci občianskej spoločnosti sú len ukážka. Aj takto sa môžeme s Macedónskom podeliť o vlastné skúsenosti z procese európskej integrácie, transformácie a adaptácie.
Neveríme v takzvanú „únavu z rozširovania“. Naopak, ako dokazujú Srbsko, Chorvátsko a Čierna Hora, rozširovanie postupuje. Ak žiadatelia plnia úlohy, plní ich aj EÚ.
Uvedomujeme si, že spor o názov je ústredná a veľmi citlivá, no zároveň bilaterálna záležitosť dvoch krajín. Sme pritom presvedčení, že táto otázka by už nemala brániť procesu integrácie Macedónska do Európskej únie. Veríme, že nastal čas urobiť nevyhnutné kroky a posunúť sa vpred.
Macedónsko môže byť hrdé na to, čo dosiahlo. Európska komisia vo svojej poslednej správe potvrdila odporúčanie otvoriť so Skopje prístupové rokovania. Posledný summit NATO v Chicagu zas ocenil príspevok krajiny do operácií Aliancie a jej aktívnu úlohu v regionálnej spolupráci, no a popritom potvrdil miesto Macedónska medzi spojencami.
Svet a únia sa však vyvíjajú. To, čo stačilo včera a dnes, nepostačí zajtra. Únia napríklad hľadá riešenia finančných a ekonomických problémov, ktorým čelí a o niekoľko rokov bude vyzerať či fungovať inak ako dnes. Čo teda robiť? Pokračujte v reformnom procese. Sústreďte sa na prácu. Hľadajte najlepšie riešenia a zavádzajte najlepšie postupy. Rozširujte paletu príležitostí. Nerozdeľujte, ale pokúšajte sa nájsť styčné prvky. Robte to pre ľudí, nie pre pár jednotlivcov či pre splnenie formálnych podmienok.
Hlasy priateľských národov, ako sú Rakúsko a Slovensko, vás povzbudzujú vo vašom úsilí. Chceme stavať na už dosiahnutom postupe, aby sa pretransformoval do napredovania po ceste európskej integrácie. Obzvlášť preto vítame prístupový dialóg na vysokej úrovni a oceňujeme, že si ho vláda osvojila – najmä prijatím a zavedením cestovnej mapy v konzultácii s parlamentom a občianskou spoločnosťou.
Dialóg považujeme za most k prístupovým rokovaniam i za šancu pre ich zrýchlenie po tom, ako sa raz začnú. Spomedzi piatich kľúčových oblastí, na ktoré sa dialóg sústredí, si všímame progres Macedónska smerom k posilneniu princípov fungujúcej trhovej ekonomiky a k naplneniu zostávajúcich úloh dôležitých pre priaznivé investorské prostredie.
Pre Macedónsko zostáva Ochridská rámcová dohoda podstatný pilier demokracie a vlády práva. Nedávne udalosti potvrdzujú význam posilňovania vzťahov medzi jednotlivými komunitami. Vítame preto konštruktívne a jednomyseľné odpovede Výboru národného zhromaždenia o vzťahoch medzi spoločenstvami pre vývoj vyplývajúci z týchto udalostí, ako aj snahu hľadať dlhodobo preventívne opatrenia, ktoré – ako veríme – môžu zlepšiť multietnické nažívanie v Macedónsku.
Vždy sme a naďalej aj budeme aktívne pôsobiť v Macedónsku a v regióne. V tomto duchu sa tešíme na našu spoločnú návštevu Skopje.