Rekonštrukcia udalostí okolo výbuchu v muničných skladoch v Česku 

agenti chceli zničiť muníciu pre Bulharsko, ale zrejme zlyhal časový spínač

1155

Vlani v decembri uplynulo šesť rokov od tragického výbuchu v muničných skladoch vo Vrběticiach, kde zahynuli dvaja ľudia. Všetko smerovalo k tomu, že sa prípad uzavrie, bez toho aby sa zistilo, čo sa inkriminované ráno 16. októbra 2014 v hale č. 16 odohralo. Pri previerke spisu, pri ktorej sa znovu prechádzali dokumenty a žiadosti o vstup do muničného areálu, však vlani vyplával na povrch nový detail.

Vyšetrovatelia zistili, že dvaja záujemcovia o prehliadku v skutočnosti neboli obyčajnými obchodníkmi so zbraňami. Išlo o dôstojníkov ruskej armádnej tajnej služby GRU. Na identifikácii a zaistení stôp spolupracovala Národná centrála proti organizovanému zločinu s tajnou službou BIS.

Informácie o zapojení ruských spravodajcov do výbuchu vo Vrběticiach počas mimoriadneho sobotňajšieho vystúpenia potvrdili premiér Andrej Babiš (ANO) aj vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). To bol tiež dôvod, prečo sa ešte v sobotu Hamáček, ktorý je teraz poverený vedením českej diplomacie, zišiel s ruským veľvyslancom a oznámil mu, že do 48 hodín musí Česko opustiť 18 jeho spolupracovníkov, ktorí namiesto diplomatických aktivít v Čechách vyvíjali klasickú špionáž. Hamáček dnes neodletí  ani na plánovanú návštevu Moskvy.

 Zlyhala  rozbuška? 

Detektívi pod dozorom Krajského štátneho zastupiteľstva v Brne teraz pracujú s vyšetrovacou verziou, že Rusi chceli znehodnotiť dodávku zbraní bulharskému zbrojárovi Emilianovi Gebrevovi. Lenže im zlyhalo nástražné výbušné zariadenie.

„Pravdepodobne im zlyhal časový spínač a vybuchlo to skôr,“ uviedol dôveryhodný zdroj, ktorý je blízky vyšetrovaniu. To by vysvetľovalo skutočnosť, že vo Vrběticiach nastali dve explózie – prvý 16. októbra a druhá 3. decembra 2014. Až tá bola podľa plánu agentov určená Gebrevovi a mala sa odohrať za hranicami Česka.

Rozruch vyvolala aj správa, že dvojica Rusov, ktorí pricestovali do Česka len päť dní pred prvou explóziou, je zhodná s dvojicou mužov, ktorí sa pokúsili otráviť Sergeja Skripala a jeho dcéru v britskom Salisbury v roku 2018. Česká polícia po nich spustila oficiálne pátranie . „K prípadu sa nebudem vyjadrovať,“ odkázal Hynek Olma, hovorca krajských žalobcov v Brne.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov alias Alexander Miskin a Anatolij Čepiga v ruskej televízii v roku 2018.

 Ťažký  kaliber 

Ten nebol uložený len vo vrbětických muničných skladoch. Siahla po ňom zrejme aj ruská armádne rozviedka GRU. Cieľom bola dodávka munície pre bulharského obchodníka Emiliana Gebreva. Práve u neho mala skončiť zásielka od českej firmy Imex Group, ktorá si prenajímala priestory v muničnom areáli vo Vrběticiach.

Práve do inak nepríliš známej obce sa krátko pred výbuchom stočila pozornosť špehov. Tými boli Alexander Miskin a Anatolij Čepiga. Vystupovali však pod niekoľkými vymyslenými menami. Pred úrady sa preukazovali krycími cestovnými dokladmi. „Osoby využívali najmenej dve identity, kedy sa najprv preukazovali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu vydaným na meno Ruslan Tabarov,“ uviedla polícia s tým, že sa po Česku pohybovali vo dňoch 11. až 16. októbra 2014. Navštívili Prahu, Ostravu a podľa najnovších informácií aj Vrbětice. Žiadali pod falošnou identitou prehliadku inkriminovanej zásielky do Bulharska.

Slovenskej armáde sa stratilo 200 tisíc nábojov a desiatky granátov…

 Horúca  pôda 

A zrejme podľa vyšetrovateľov nezostalo len pri tom. „Dali tam výbušninu. Nastražené to bolo pre zákazníkov v zahraničí, ale buchlo to asi skôr. Chceli zrejme zabiť niekoho, komu bola určená dodávka zbraní. Je to vyšetrovacia verzia,“ opísal Ľudovým novinám zdroj, ktorý je blízky vyšetrovaniu s tým, že zároveň chceli zničiť obsah zásielky. Túto verziu aj zlyhanie nástražného výbušného zariadenia nepriamo potvrdil vicepremiér Jan Hamáček.

„Platí, že to bol pokus zlikvidovať muníciu. Pôvodným plánom ale bolo, aby k likvidácii došlo mimo územia Českej republiky. Niečo sa tam stalo zle,“ povedal Lidovým novinám. Či to bol časovač nálože, ktorý zlyhal, podľa neho zistiť nepôjde, pretože na mieste výbuchu zostal len obrovský kráter.

Mimoriadna správa: Mohutná explózia pri slovenských hraniciach. Jeden mŕtvy a desiatky zranených po výbuchu plynu

To, že by si zákazníci fyzicky zásielku prezreli, odmietol právny zástupca spoločnosti Imex Group. „Pokiaľ do areálu vstúpili, tak bez vedomia firmy,“ povedal webu iRozhlas.cz Radek Ondruš.

Červené svetielko zablikalo českým vyšetrovateľom až po útoku Čepigy a Miskin na dvojitého agenta Sergeja Skripala v Salisbury. Ich fotky v roku 2018 obleteli svet.

Medializácia prípadu pomohla aj českým detektívom. Tí sa znovu preberali nazhromaždenými materiály.

„Žiadosť o vstup tých dvoch osôb máme už od roku 2014, ale to, že sú to hľadaní, sme si dali dokopy až po previerke spisu. Objavil sa záber z kamier a niekto šikovný si všimol, že už dvojicu niekde videl,“ opísal Ľudovým novinám dôstojník s bohatou skúseností z českej bezpečnostnej komunity.

Posledné fotografie pred smrťou: Vojnová fotografka zahynula pri výbuchu

 Bulharská  stopa 

Pre rekonštrukciu celého prípadu je kľúčová postava bulharský zbrojár Gebrev. Toho sa niekto pokúsil otráviť. A to hneď dvakrát v roku 2015. Operácia je bulharskou justíciou pripisovaná opäť ruskej armádnej tajnej službe GRU. Špekuluje sa, že hlavným dôvodom, prečo sa znepáčil Kremľu, je fakt, že dodával zbrane ukrajinským jednotkám bojujúcim proti ruským silám na východe Ukrajiny.

O prepojenie vyšetrovania otravy Gebreva a výbuchu vo Vrběticiach hovorí aj minister vnútra Hamáček: „Bulharské orgány činné v trestnom konaní v tejto súvislosti pátrajú po troch ruských spravodajských dôstojníkoch. Jedným z nich je aj ten, po ktorom pátra Polícia ČR.“ Dodal, že vážnych prípadov a neštandardných útokov ruských tajných služieb v Európe pribúda.

Fotograf posledných fotografii pred výbuchom v Bejrúte je mŕtvy!

 Vyhosťovacie  hry 

Odchod skupiny osemnástich zamestnancov ruskej ambasády, ktorí v Česku pracovali na spravodajských operáciách, nezostane zrejme bez odpovede. Moskva zvažuje odvetný krok. Zároveň prehlasuje, že vznesené obvinenia považuje za absurdné a nepodložené.

Solidárne akcie s Českom naopak prichádza od spojencov. A to vrátane Veľkej Británie. Tá pred tromi rokmi v reakcii na kauzu Skripalových vyhostila 23 ruských diplomatov. Česko sa vtedy pripojilo a poslalo domov troch Rusov. „Sme stále rozhodnutí a odhodlaní dostať tých, ktorí sú zodpovední za útok v Salisbury, pred spravodlivosť. Chválime kroky českých úradov, ktoré robia to isté,“ uviedol šéf britskej diplomacie Dominic Raab. Reagovalo i NATO: „Vyjadrujeme sústrasť príbuzným obetí vo Vrběticiach. Tí, ktorí sú za to zodpovední, musia byť braní na zodpovednosť.“