Hlavné mesto Talianska v poslednej dobe trápi vážna odpadová kríza. V súvislosti s ňou dokonca prudko vzrástol dopyt po deratizátoroch – krysy, šváby a ďalší hmyz v Ríme hromadne prenikajú do bytových domov. Deje sa tak zatiaľ len v oblastiach mimo centra, kde je problém so zberom odpadkov najpoznateľnejší. Ak sa však s krízou tamojšie úrady čoskoro nevysporiadajú, je pravdepodobné, že sa nevábny problém rozšíri aj do historického jadra Ríma. Informuje o tom spravodajský web The Guardian.
Za ťažkosti s nakladaním s odpadom môže podľa všetkého neefektívnosť zberu, konkrétnejšie manažérskeho riadenia smetiarskych firiem. Taliansku metropolu ale zároveň dlhodobo trápi aj nedostatok skládok a spaľovní odpadov.
Firmy špecializujúce sa na likvidáciu nežiaducich hlodavcov a ďalších škodcov ale o zákazky núdzu rozhodne nemajú. Národné združenie správcov bytov uviedlo, že od mája do septembra obdržalo na dvanásť tisíc žiadostí o deratizačné služby. Obvyklý počet takých požiadaviek býva v letných mesiacoch pritom trojnásobne nižší.
Starostka vinu odmieta
Prezidentka združenia, Rossana De Angelis povedala talianskemu denníku Il Messaggero, že o deratizačné zásah požiadalo šesťdesiat percent domácností. Dopyt dosiahla vrchol na prelome júna a júla, kedy Rím okrem odpadkov na ulici trápili aj extrémne vysoké teploty, pred ktorými varovali aj lekári.
V auguste sa odpadová kríza mierne zlepšila, čiastočne aj preto, že veľa obyvateľov mesta bolo na dovolenke. Problémy sa však tento mesiac vrátili a je dosť pravdepodobné, že budú naďalej pretrvávať. Čoskoro totiž vyprší trojmesačná zmluva, ktorú rímske úrady uzavreli s množstvom skládok v regióne Lazio a ktorá mestu dovoľuje likvidovať odpad v zariadeniach po celom regióne.
Smrť na hudobnom festivale: Pilulka extázy s prímesou jedu na potkany zabila devätnásťročné dievča
Za mizerný stav verejných služieb v meste je často kritizovaná rímska starostka Virginia Raggiová. Okrem biedneho zberu odpadov jej občania vytýkajú tiež nevyhovujúci stav, v akom sa nachádzajú ulice, chodníky alebo dokonca verejná doprava. Vedenie mesta zo súčasnej krízy zase viní dodávateľa služieb spojených s nakladaním a spracovaním odpadov.
Korupcia vo firme a jediná skládka mimo prevádzky
V januári starostka prepustila celú výkonnú radu spoločnosti Ama, ktorá je podriadená vedeniu mesta a má na starosti práve zber odpadu. Obyvatelia Ríma dlhodobo kritizovali jej fungovanie. Skôr než vyberanie odpadkov sa podľa nich mala firma venovať vyberanie úplatkov.
A aby toho nebolo málo, zariadenie Rocca Cencio – čo je jediná skládka komunálneho odpadu, ktorá obsluhuje Rím – začiatkom septembra postihla nehoda. Kvôli dlhodobému preťaženiu sa tu pokazil pásový dopravník.
Riešenie problému, ktorý Rimanov dlhodobo trápi, tak je zatiaľ stále v nedohľadne. Medzitým sa sociálne siete plnia fotografiami pretekajúcich kontajnerov. Ťažko povedať, či zrovna ta je vizitka, ktorá naláka do európskej metropoly ďalších turistov.
Taliansky minister vnútra zavrel prístavy pre lode s utečencami, ktoré čakajú na mori