Dvadsaťpäťročný Micah Johnson sa po štvrtkovej streľbe na demonštrácii proti policajnému násiliu v Dallase ukryl v neďalekých nadzemných garážach, kde ho obkľúčili policajti. Začalo dlhé vyjednávanie, Johnson sa však odmietal vzdať. Veliteľ zásahového tímu sa preto rozhodol pre nasadenie robota, ktorý ku strelcovi doviezol výbušninu a odpálil ju.
Velenie dallaskej polície poodhalilo detaily z akcie až v sobotu. V tlačovom vyhlásení uviedlo, že nasadenie robota prišlo vo chvíli, keď policajti vyčerpali všetky možnosti, ako útočníka eliminovať. Na prvom mieste bola ochrana zasahujúcich policajtov a civilistov.
Život strelca ukončil podľa zverejnených materiálov robot spoločnosti Remotec. Stroj váži asi 220 kilogramov a je osadený radom čidiel a kamier. Disponuje tiež mechanickým ramenom, ktoré je zakončené na diaľku ovládateľnými čeľusťami. Práve v nich robot pri zásahu zvieral asi 450 gramov trhaviny C4.
Expert na bezpečnostné otázky a robotiku Peter W. Singer v texte pre server CNN pripomína, že ide o vôbec prvé takéto využitie policajného robota na území USA.
„Roboti sa využívajú pre deaktiváciu bômb po celom svete. Jednotky SWAT ich posielajú na prieskum, dováža však tiež únoscom pizzu, keď sa pri vyjednávaní nemôže priblížiť živý člen policajného tímu. Nikdy však nebol použitý pri smrtiacom útoku,“ opisuje Singer.