Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie Rómok z ukrajinského mesta Ľvov pripútaných k stĺpom. Ako vysvetlil rómsky aktivista z Ukrajiny, išlo o ženy chytené pri vreckových krádežiach, ktoré boli zadržané takýmto nevhodným spôsobom. Avšak fotografie ihneď zneužila ruská propaganda. Tá ich prezentuje ako dôkaz toho, že v krajine vystrájajú neonacisti.
Rómovia pripútaní k stĺpom lepiacou páskou so zelenou farbou na tvári. Takéto fotografie sa šíria sociálnymi sieťami. Snímky sa čiastočne šíria s vysvetlením, že ide o utečencov z Kyjeva, ktorí boli bezdôvodne napadnutí ihneď po príchode do Ľvova. Organizácia Romea však upozornila, že tieto informácie sú nepravdivé.
Ako organizáciu oznámil Julian Kondur, mladý rómsky aktivista z Ukrajiny, rómske ženy boli chytené pri vreckových krádežiach. „V Ľvove existuje skupina s názvom Lovci, ktorá prenasleduje Rómov zapojených do vreckových krádeží na verejných miestach,“ povedal mladík. Doplnil, že situáciu ihneď zneužila ruská propaganda, ktorá vydáva snímky za dôkaz toho, že je Ukrajina riadená neonacistami. Na facebooku sa dokonca fotografie objavili s komentárom prirovnávajúcim udalosť k nacistickej genocíde vo Volyni z roku 1943.
Pripútaní nekončia len Rómovia
Kruté tresty za rabovanie a krádeže v podobnom štýle nie sú v súčasnej dobe na Ukrajine výnimkou. Na internete sa objavilo mnoho fotografií zachytávajúcich ľudí pripútaných najrôznejšími spôsobmi k stĺpom. V prípade niekoľkých snímok ich ukazujú aj so stiahnutými nohavicami a objavilo sa aj video, kde jeden rabujúci dostáva rany. Pri stĺpoch sú vraj ľudia ponechaní až do príchodu polície. Tá potom krádeže rieši normálnym spôsobom.
Julian Kondur pre Romeu tiež uviedol, že je dôležité, aby nenávisťou motivované násilie bolo minimalizované. „Poškodzuje to náš medzinárodný imidž. A otvára priestor na manipuláciu zo strany agresora,“ uzavrel. Situáciu už podľa serveru riešia ukrajinské neziskové organizácie, ktoré volajú po potrestaní takéhoto jednania.