Indiáni a ekológovia po mesiacoch protestov oslavujú víťazstvo. Dokončenie ropovodu ale podporuje budúci prezident Donald Trump.
Ropovod by podľa Siouxov narušil ich posvätné územia, kde sú pochovaní ich predkovia, a ohrozil zdroje pitnej vody. „Najlepší spôsob, ako postupovať zodpovedne a rýchlo, je využiť alternatívne trasy ropovodu,“ uviedla predstaviteľka úradov Jo-Ellen Darcyová.
„Podporuje z celého srdca rozhodnutie úradov a s krajnou vďačnosťou vzdávame česť odvahe prezidenta Obamy a jeho ministrov za historické rozhodnutie,“ vyhlásil náčelník kmeňa Dave Archembault. „Nie sme proti energetickej nezávislosti, hospodárskemu rozvoju a národnej bezpečnosti, ale musíme zabezpečiť, aby prijaté rozhodnutie rešpektovala pôvodné obyvateľstvo,“ dodal.
Víťazstvo odporcov ropovodu však podľa agentúry Reuters nemusí mať dlhé trvanie, pretože jeho dokončenie podporil budúci americký prezident Donald Trump. Ten sa k nedeľnému rozhodnutiu ešte nevyjadril. Po nástupe do Bieleho domu by ho mohol zvrátiť behom pár hodín, ak to bude chcieť urobiť.
Agentúra AP uviedla, že Trump vlastní neveľký počet akcií spoločnosti Energy Transfer Partners, ktorá projekt realizuje.
Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolárov má spojiť ropné polia Severnej Dakoty s rafinériami v štáte Illinois. Skoro 1 900 kilometrov dlhý projekt, vedúci cez štyri americké štáty, je takmer dokončený, zostáva iba úsek, ktorý križuje zdroje pitnej vody zásobujúcu siouxskú rezerváciu Standing Rock.