Podnikateľ narodený v Británii prišiel v 80. rokoch s jedným z prvých antivírusových programov. Jeho posledné roky však bola v znamení kontroverzií, píše The Independent. John McAfee (†75) bol nájdený mŕtvy v cele v Španielsku, dopredu pritom tvrdil, že si sám život nezoberie – ale že po ňom idú finančné inštitúcie, ktoré sa neštítia ani vraždy.
McAfee zomrel vo väzení len pár hodín po tom, čo španielsky súd súhlasil s vydaním McAfeeho do USA, ktoré ho obvinili z daňových únikov a podvodov na investoroch.
John David McAfee sa narodil v mestečku Cinderford na juhozápade Anglicka 18. septembra 1945. Matka bola Angličanka, otec americký vojak slúžiaci za druhej svetovej vojny na tamojšej základni. Vyrastal hlavne v americkej Virgínii, cítil sa vraj ako Američanom, tak aj Britom.
Otec bol agresívny alkoholik, sám sa zastrelil, keď mal syn 15 rokov. John pre BBC priznal, že potom tiež veľa pil a fetoval, ale zvládol vyštudovať matematiku na vysokej škole. Vyhodili ho však z doktorátu za to, že spal so svojou študentkou. McAfee si ju však vzal, uvádza BBC, a z matematiky sa dal na programovanie.
Drogy v Silicon Valley
V 70. a 80. rokoch pracoval pre známe mená ako NASA, General Electric, Siemens, Univac a Xerox. „Väčšina mojich šéfov užívala nejaké drogy. Koniec koncov som bol v technologickom sektore, posúvali sme hranice technológií i osobných experimentov. Musel som to skrývať pred matkou a niekedy aj manželkou. Ale v niektorých firmách sa fetovalo otvorene, v kancelárii pri obedovej pauze,“ spomínal roku 2013 pre BBC.
Potom ho ale začiatkom 80. rokov manželka opustila a zamestnávateľ vyhodil. „Roku 1984 som naposledy požil drogy, pil alkohol, proste som prestal a pridal sa k anonymným alkoholikom. Ale ten svet so mnou stále zostáva: Telo mám pokryté kerkami z tej doby a snáď so mnou zostávajú aj niektoré idey, koncepty, postoje. Preto si možno ľudia myslia, že som trochu magor. Označovali ma za paranoidného, schizofrenika, divoké dieťa Silicon Valley,“ uznal pred rokmi pre BBC.
A ako sa videl on sám?
„Som podnikateľ. Som zvedavý a rád riešim problémy. Myslím, že skutočný pokrok prichádza, keď sa vydáme mimo cestu, vylezieme z krabice, staneme sa samostatnou osobou a nebojácne kráčame cestami, na ktoré by sa iní ani nepozreli. Takých ľudí, ktorí majú guráž kráčať divočinou, len aby ju preskúmali, sa nedostáva.“
Takouto neprešliapanou cestou boli antivírusy. Ako uvádza Independent, McAfee v roku 1987 založil softvérovú firmu McAfee Associates a vydal prvý komerčný antivírusový program. Čoskoro nasledovali ďalšie a vznikla branža, ktorej obrat dosahuje miliárd dolárov.
Bola to vražda! Ukázal patológ dôkazy na posmrtných fotografiách miliardára Epsteina.
„Ako každý, kto má peniaze, som ich rozfofroval“
Vo firme a pri programe, ktoré dodnes nesú jeho meno, však podnikavý programátor nezostal. Z firmy odišiel roku 1994. Slušné peniaze predajom zarobil, ale už sa ho netýkala suma, za ktorú McAfee roka 2011 kúpil gigant Intel: 7,6 miliardy dolárov. Podľa ABC dostal 100 miliónov, sám tvrdil, že ďaleko viac. „Ako každý, kto má peniaze, som ich rozfofroval,“ povedal pred štyrmi rokmi pre ABC. Deväť domov, umenie, luxusný nábytok a dekorácie vrátane dinosaurej lebky, lietadlá, automobilových veteránov …
Po odchode z McAfee Associates zakladal McAfee ďalšie technologické firmy, zďaleka však nedorovnal svoj skorší sukces. Naopak sa začali hromadiť trapasy. Roku 2012 utiekol zo stredoamerického Belize (kde sa venoval výskumu baktérií), keď ho tamojšia polícia chcela vypočuť kvôli vražde jeho suseda, amerického podnikateľa. Roku 2019 ho zadržali v Dominikánskej republike a obvinili z dovozu zbraní. Toho istého roku sa na Twitteri priznal, že osem rokov v USA neplatil dane a neodovzdal priznanie: „Zdanenie je nelegálne!“ Hlásal.
Hoci sa opakovane vyjadroval proti daniam a finančnej správe, chcel ísť do politiky. V rokoch 2016 a 2020 sa chcel zapojiť do prezidentských volieb, uchádzal sa o nomináciu libertariánskej strany.
Sexuálne škandály okolo ďalšieho miliardára, Lawrence Jonesa
Okrem daňových únikov bol obvinený z podvádzania investorov a podvodov s kryptomenami vo výške 13 miliónov dolárov, na ktorom sa podieľal aj jeho bodyguard Jimmy Gale Watson.
„McAfee a Watson zneužili široko využívanú platformu sociálnej siete a nadšenie investorov vo vznikajúcom trhu kryptomien, aby pomocou lží a klamania zarobili milióny,“ cituje Independent manhattansku štátnu zástupkyňu Audrey Straussovej.
„Obžalovaní údajne využili McAfeeho účet na Twitteri, aby státisíce jeho odberateľov lákali na rôzne kryptomeny, pričom skrývali svoje skutočné motivácie.“ Skrátka novej meny ako likeVerge, Reddcoin či Dogecoin, ktoré vlastnili, vychválili, tým presvedčili dostatočný počet ľudí, aby si ich nakúpili . Tým na trhu vzrástla hodnota týchto kryptomien a McAfee s Watsonom ich hneď so ziskom predali.
Kvôli záujmu komisie pre cenné papiere (SEC) tvrdil, že sa cíti v ohrození. Po Amerike sa tak nejaký čas pohyboval poriadne strážený. „Ideme v kolóne piatich áut. Všetky riadia vyslúžilí príslušníci špeciálnych jednotiek, sú to plne po zuby ozbrojené ochranky,“ opísal roku 2018 v telefonickom rozhovore pre Independent a pokračoval vo svojich útokoch na americký trhový dohľad: „SEC vlastní Ameriku, Bože, prosím, prebuď ľudí. Takú moc mať pôvodne nemala. Som na*raný a už si od vládnych agentúr, do špiku kostí skorumpovaných, nenechám s*áť na hlavu. Myslíte, že sa úrad americkej štátnej správy nezastaví pred vraždou, únosom, vyhrážaním? Čo to hulite ?!“ horlil proti komisii.
Mesiac po tom tweetoval fotky, na ktorých je na infúziách v nemocnici – že vraj ho jeho nepriatelia otrávili. „Jed, guľky ani obesenie na mňa nestačí. Všetko už bolo vyskúšané viac ako raz,“ uviedol pod príspevkom.
Keď policajti naháňajú celebrity za volantom. Čo o nich prezradili
Z USA utiekol s bývalou prostitútkou a bodyguardami
So svojou manželkou (o desiatky rokov mladšou bývalou prostitútkou) a bodyguardami nakoniec v januári 2019 z USA utiekol, keď bol obžalovaný, že pred daňovou správou ukrýva majetky. „USA ma chcú pre daňové úniky. Nezmysel! Ja len odmietam platiť. Desať rokov som o tom otvorene hovoril,“ citoval ho Independent.
„Dostávam subtílne správy od predstaviteľov USA, v podstate hovoria: Ideme po tebe, McAfee! Ak spácham samovraždu, tak som to nebol ja!“ Pridal v novembri 2019. „Ak sa obesím à la Epstein, nebude to moja vina,“ neskôr pripomenul prípad pedofilného boháča Jeffreyho Epsteina, ktorý zomrel na samotke v newyorskom väzení.
Inak mal z väzenia pri Barcelone skôr srandu. „Zo všetkých mojich pobytov za mrežami je tento zďaleka najzábavnejší,“ zveril sa Independentu vlani v októbri. „Neustále sa tu bavím, občas ma niečo dojme. Samotné graffiti by tu vydalo na tisícstránkový thriller. A pár spoluväzňov sa mi spovedal so svojimi životnými epizódami. Jeden mladík zo Senegalu sa zveril, že tu je hosťom za to, že bodal náhodné ľudí. ,Boli to zlí ľudia,’ vysvetlil. Ďalší sa zveril, že, náhodou ‘uškrtil svoju manželku. Nevysvetlil, prečo to bola nehoda, ale musíte uznať – nehody sa dejú,“ smial sa McAfee.
„Jedným z milých aspektov španielskeho väzenia je, že nevyžadujú väzenskej uniformy. Tiež som oranžový overal pri nástupe vyfasoval, a keď mám náladu, oblečiem si ho. Inokedy nosím čokoľvek od obleku s kravatou až po teplákovú súpravu,“ pochvaľoval si.
Humor ho prešiel až v posledných dňoch pred smrťou; apeloval na španielsky súd, nech ho nevydáva do USA, kde mu hrozilo až 30 rokov väzenia. „Ak ma vydajú, je takmer isté, že strávim zvyšok života vo väzení, pretože ma USA chcú využiť ako exemplárny prípad,“ citoval ho server Europa Press. Súd však zistil, že McAfee netrpí žiadnymi chorobami, ani nemal ťažkosti kvôli covidu-19, a tak sa na neho humanitárne výnimka nevzťahuje.