Rusom na fronte dochádzajú aj zásoby jedla? V žiadosti o čínsku pomoc stálo aj to, že si Rusi želajú zabalené „ready to eat“ (pripravené na jedenie, pozn. red.) potraviny pre svojich vojakov. To potvrdzuje špekulácie analytikov, že okupanti majú značné logistické problémy. Čína sa k pomoci Rusom stavia nejednoznačne, nechce riskovať narušenie ekonomických vzťahov so Západom.
Vladimír Putin podľa všetkého požiadal Čínu o pomoc v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Od čínskej strany mal požadovať armádne vybavenie. Predstavitelia Číny ale tvrdia, že o ničom takom nevedia. Zatiaľ teda nie je jasné, či táto pomoc prebehne. Číňanov napokon pred týmto skutkom varoval americký prezident Joe Biden. Pre Čínu by to vraj predstavovalo vážne dôsledky.
Slovenská polícia zadržala troch podozrivých zo špionáže pre Rusko
Prekvapujúce ale je, čo okrem iného Rusi po čínskej strane chceli. Medzi pomocou, ktorú Rusko požadovalo, boli vopred zabalené, trvanlivé vojenské potravinové súpravy, známe v USA ako „ready-to-eat“. Takáto žiadosť len potvrdzuje informácie analytikov. Tí tvrdia, že Rusi majú na Ukrajine značné logistické problémy. Tie spolu s ďalšími aspektmi veľmi brzdia ruskú inváziu. Invázne vojská nemajú doposiaľ obsadenú jedinú väčšiu strategickú pozíciu.
Okupantské jednotky sa potom v ukrajinských mestách uchyľujú k rabovaniu. Vojaci vykrádajú jeden obchod za druhým, len aby mali čo jesť. Neváhali vybrať ani ukrajinský bankomat.
Vedenie Komunistickej strany Číny nie je úplne zajedno v tom, ako reagovať na ruskú žiadosť o pomoc, uviedol jeden zo zdrojov. Dvaja predstavitelia uviedli, že túžba Číny vyhnúť sa ekonomickým dôsledkom môže obmedziť jej chuť pomáhať Rusku. „Niektorí sa skutočne obávajú, že ich zapojenie by mohlo poškodiť ekonomické vzťahy so Západom, na ktoré sa Čína spolieha,“ uviedol jeden zo zdrojov pre CNN.