Lekári tvrdia, že väčšinou sme si na vine sami
Navykli sme si priveľa a pridlho sedieť cez deň na pracovisku, v aute, večer pred obrazovkou. Svalstvo ochabuje, vyváženosť medzi jednotlivými skupinami svalov sa vytráca. Stability v kĺboch ubúda, bolesti v chrbte pribúda. Následne sa na dôvažok môže vyskytnúť úsad (ľudovo húser či hexenšus), aj príznaky ischiasu. Je nesporné, že čím väčšmi trénujeme brušné a chrbtové svalstvo, o to lepšiu oporu nachádza kostra, ani čo by sme nosili prirodzený korzet.
Duševné útrapy dokážu popri srdci a žalúdku „položiť na lopatky“ aj chrbát. Stres vie mnohým vyvolať nesmierne bolesti chrbtice. Psychológovia skonštatovali, že najviac sú ohrození ľudia trpiaci trvalým stresom. Permanentný tlak na výkonnosť, snahu po úspechu i strach pred zlyhaním môžu zapríčiniť kŕčovité stiahnutie svalstva.
Najnamáhanejšie sú krčné stavce, čo často vedie k bolestiam šije, pliec a rúk. Hrudné stavce môžu pri nesprávnom držaní tela zase spôsobovať stuhnutie svalstva. Driekové stavce dokážu v dôsledku nesprávneho sedenia, dvíhania či nosenia ťažších bremien zapríčiniť bolesti, ktoré vyžarujú až do nôh. Bolesti často vznikajú aj v kĺboch krížovej kosti, pozostávajúcej z bederných a malých stavcov.
Nech už robíme čokoľvek, dôležité je pritom držanie tela. Nezriedka zabúdame, že aj nesprávny postoj chrbticu zaťažuje. Skúsme si predstaviť, že sme bábka ovládaná motúzikmi, ktoré nás ťahajú nahor. Napína sa pritom krčná chrbtica, dvíha hrudník a panva sa maličko vysunie – automaticky sme dosiahli rovný postoj. Kto dlho stojí, mal by si občas popreťahovať svalstvo, oprieť sa tu i tam chrbtom o stenu. Vhodné je vyložiť jednu nohu na podnožku. Vyhýbajme sa obuvi s privysokými podpätkami (maximálne 3-4 centimetre), topánky s rovnou podošvou sú pre chrbát dobrodením.
ŽEHLENIE. Žehliacu dosku postavme tak vysoko, aby sme mohli žehliť s vystretým chrbtom. Chrbticu odbremeníme, keď si jednu nohu striedavo vyložíme na podnožku. Žehliť môžeme aj posediačky, ak chrbát držíme rovno.
UTIERANIE DLÁŽKY. Nikdy ju neumývajme a neutierajme ohnutí v chrbte, je to pre chrbticu zlé. Liezť štvornožky je zdravšie: spustíme sa na kolená, jednou rukou sa podoprieme, druhou pracujeme a chrbát je odbremenený.
SPRÁVNY POSTOJ. Či už zametáme alebo vysávame, rúčka metly či sacia rúra musia mať takú výšku, aby sme mohli pracovať pohodlne s vystretým chrbtom. Chrbticu ešte väčšmi odbremeníme, ak sa mierne rozkročíme.
BICYKLOVANIE. Chrbát musí byť narovnaný, výška sedla a riadidiel nastavená podľa potreby. Veľkosť kolesa by mala zodpovedať výške postavy. Výška rámu sa má rovnať dĺžke nohy mínus 25 centimetrov.
SPRÁVNE DVÍHANIE. Široko rozkročení sa postavíme tesne pred bremeno, čupneme si a kolená zľahka tlačíme navonok. Chrbát ostane rovný, brušné svalstvo sa napne. Teraz bremeno zodvihneme. Je absolútne nesprávne dvíhať trhom alebo s ohnutým chrbtom.
LEŽANIE. Vankúš má zásadne siahať iba po plecia, len tak zabezpečíme ochranu krčných stavcov a svalstva.
/prv/ -ko-