Máte doma štvornohého miláčika? Potom vám určite prídu vhod rady, ako sa o neho starať v chladných dňoch, pred čím ho chrániť a ako v zime posilniť jeho imunitný systém.
Na čo by mala byť zameraná starostlivosť o štvornohého miláčika v zimných mesiacoch?
1) Nemrznúca zmesi
Dajte pozor na nemrznúcu zmes do auta, ktorá môže Vášmu zvieraciemu miláčikovi voňať a vďaka sladkastej chuti ju môže aj piť. Je však pre neho smrteľne jedovatá. Uistite sa preto, že nemrznúca zmes je uložená mimo jeho dosahu.
2) Zabráňte behaniu psovi po ľade
Psy môžu pošmyknúť a zraniť sa rovnako ako my. Ešte dôležitejšie je, aby pes nebehal po zamrznutom rybníku alebo rieke, kde sa ľad pod ním môže prelomiť a zviera spadne do vody.
3) Po prechádzke vonku umyte zvieraťu packy
Kamienky a posypová soľ na labkách môže psovi spôsobovať bolesť. Pokiaľ ju navyše začne lízať, môže sa u neho prejaviť žalúdočná nevoľnosť. Určite preto Vášmu zvieraciemu miláčikovi po návrate z prechádzky opláchnite labky.
4) Na ulici mu nedovoľte jesť sneh!
Váš zvierací kamarát môže sneh vnímať ako zábavnú novinku. V snehu na uliciach však môžu byť nebezpečné chemikálie používané na ošetrovanie ciest. Pojedanie snehu tak môže zvieraťu spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a dokonca aj podchladenie.
5) Zaistite teplo pre zvieratá chované vonku
Uistite sa, že vonku chované zvieratá majú na spanie teplé miesto. Mačky sa môžu chcieť schúliť niekam do tepla – napr. nad ešte teplý motor vozidla. Dávajte preto pozor, než vyjdete. Vonku chovaným domácim zvieratám poskytnite dostatočne vysokú podstielku. Keď mrzne, zvážte ich presunutie napr. do kôlne.
6) Zamrznutá voda na pitie
Pravidelne kontrolujte misky na vodu vonku chovaným zvieratám, aby nezamrzli a zvieratá tak nemala obmedzený prístup na pitie.
7) Staršie zvieratá udržujte v teple
Domáce zvieratá s artritídou budú cítiť väčšie nepohodlie, keď je vonku zima. Snažte sa ich preto udržať v teple.