Slovenský cyklista bol v úspešnom úniku. Vyhral aj rýchlostnú prémiu a v bodovacej súťaži má 242 bodov a náskok 38 bodov.
Najskôr ich v úniku šlapalo tridsať, potom pätnásť, potom sedem a nakoniec šesť. V toľkých došli až na poslednú stovky metrov, kam skupinu skoro desať minút pred pelotónom priviedol Daryl Impe. Peter Sagan sa zdalo, že si ide pre ďalšie víťazstvo na Tour de France. V závere desiatej etapy mal ale najviac síl Austrálčan Michael Matthews, ktorý si tak pripísal prvé víťazstvo na Staré dáme.
10 etapa 3Mimoriadne úspešný deň Sagan zvýraznil aj triumfom na šprintérskej prémii, čo ho posunulo do pozície lídra bodovacej súťaže pred Marka Cavendisha a do stredajšej etapy vyrazí oblečený v obľúbenom zelenom drese.
Chris Froome dorazil do cieľa so všetkými favoritmi vrátane Romana Kreuzigera a ďalej drží žltý trikot.
Michael Matthews vlani zažil strašidelnú Tour. Po páde v tretej etape si zranil rebrá a trápil sa až do Paríža.
„Často som nemohol spať. Zakaždým, keď som sa v noci pohol, ako by mi vrážali nôž do hrude. O polnoci som sa prebral a panikáril, že nemôžem dýchať. Bolo to až desivé,“ popisoval vtedy jazdec Oriky Michael Matthews.
10 etapa 4Teraz sa na francúzskej cesty vrátil znova, a hoci ani on sa nevyhol pádom v prvých etapách, rebrá si nepochrámal. Aj preto mohol v desiatej etape bojovať o víťazstvo.
„Je to neuveriteľné a emotívne víťazstvo. Stále si to neuvedomujem. Na Tour som prežil dva ťažké roky. Bol som už blízko triumfu a hovoril som si, že tieto preteky asi nie sú pre mňa,“ povedal Matthews do mikrofónu Eurosportu.
10 etapa 5„Dnes sa mi splnil sen. V úniku sme mali našťastie trojité zastúpenie, spolupracovali sme, chalani pre mňa urobili úplne všetko. Naozaj, nemám slov.“
Sagana sa snažili unaviť
„Bola to dôležitá etapa, ale sú aj podstatnejšie veci v živote. V úniku som stratil veľa energie. Nie preto, žeby nikto neťahal, ale viacerí pretekári vpredu nechceli spolupracovať,“ vravel Sagan v prvej televíznej reakcii.
„V závere Orica, ktorá bola v presile, útočila, ja som stále musel reagovať. Byť druhý nie je zlé. Matthews vyhral na Tour prvýkrát, čo je preňho dobré. Ja som bol druhý, ale získal som dosť bodov a mám aj zelený dres.“
„Úvod etapy prebiehal tak, ako sme čakali. Chceli sme ísť do úniku s viacerými jazdcami. Potom v závere išiel Durbridge na čelo a roztrhal vedúcu skupinu, vpredu sme zostali našťastie všetci traja,“ rozhovoril sa Daryl Impey.
„V závere sme mali výraznú presilu proti Saganovi. V poslednom kopci aj na konci sme sa ho stále skúšali trochu unaviť, napokon nám to vyšlo a dosiahli sme víťazstvo,“ dodal dôležitý muž Oricy v posledných kilometroch etapy.
„Nebolo to ľahké, ale cítil som sa dobre. Dostal som sa do úniku, ale škoda šprintu. V závere som na to už nemal,“ doplnil tretí muž etapy Edvald Boasson Hagen.

Ako sa všetko odohralo

Lahôdka na začiatok.
A že to bol pekelný štart. Dvadsaťštyri kilometrov dlhý kopec Port d Envalira, na ktorého vrchole ležala trofej Henri Desgrange, zakladateľa Tour. Išlo o najvyšší bod celého ročníka.
Útoky.
Hneď po odmávaní začiatku závodu to skúsil Brice Feillu, víťaz etapy do Andorry v roku 2009, za ním sa vydal Thibaut Pinot a ďalších pätnásť cyklistov. Po chvíli boli ale tímom Sky dojatia, a tak vpred vyrazila ďalšie tridsaťčlenný skupina, ale tiež bez úspechu.
Sagan na čele.
Kým špurtéri trpeli na konci hlavného poľa, Peter Sagan šliapal na úplnom čele. Pripojilo sa k nemu ďalších 25 cyklistov vrátane Mikela Landy alebo Vincenza Nibaliho.
Trofej Henriho Desgrange.
Pre trofej ležiace na najvyššom bode tohtoročného ročníka si došiel Rui Costa, druhý bol na Port d Envalira Tom Dumoulin, tretí Vincenzo Nibali. Bodkovaná trikot ale udržal Thibaut Pinot, ktorý má o tri body viac ako Rafal Majka.
Koniec Langevelda.
Tridsaťjedenročný cyklista tímu Cannondale sa stal šiestym mužom, ktorý z Tour odstúpil. Ďalej pokračovalo 192 cyklistov.
Slnko a potom dážď.
Do etapy sa pretekári vydávali za krásneho slnečného počasia. Pri zjazde z Envalira ale prišla hmla a dážď, ktorý potom pelotón sprevádzal celé popoludnie.
Steve Morabito z FDJ pri zjazde z Port d Envalira v hmle.
Spomalenie.
Pelotónu sa po zjazde nikam nechcelo, vrátili sa do neho aj oneskorenci ako v zelenom idúci Mark Cavendish, ktorý na vrchole strácal šesť minút. Vpredu šliapala pätnástka cyklistov, ktorých náskok držala na siedmich minútach Kaťuša.
Sagan v zelenom.
Bez boja sa do zeleného trikote dostal na 122. kilometri Peter Sagan, keď vyhral bonifikační šprint v úniku pred Michaelom Matthewsa a dostal sa do čela pred Marka Cavendishu o trinásť bodov.
Náskok sa znižoval, ale pomaly.
Vedúci skupina síce úplne nespolupracovala, napriek tomu ešte 40 kilometrov pred cieľom mala náskok štyroch minút a štyridsiatich sekúnd, o desať kilometrov ďalej to bolo stále 4:22 minúty. Vzadu tempo pelotónu ťahali tímy IAM a Direct Energie, kde svoje tradičné grimasy predvádzal Thomas Voeckler.
Vietor delí prvú skupinu i pelotón.
Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom za prispenia bočného vetra rozdelil Peter Sagan prvú skupinu na dve. Spolu s ním vpredu zostali tri cyklisti Oriky, Samuel Dumoulin, Greg van Avermaet a Edvald Boasson Hagen. Druhá skupina s Nibalim a Landom rezignovala, rovnako tak pelotón.
Orica útočia.
Na poslednom dvojkilometrovom stúpanie 7 kilometrov pred cieľom skúsil dvakrát zaútočiť Daryl Impe z Oriky, vždy si ho ale Peter Sagan docvaknul, za ním sa stále držala pätica cyklistov, odpadol Durbridge.
Špurt.
Sagan, Matthews, Boasson Hagen, van Avermaet alebo snáď Samuel Dumoulin? Kto bude mať najviac síl pre záverečný špurt? 200 metrov pred cieľom za to vzal van Avermaet s Hagen, privreli pritom Sagana, ktorý sa ale pretiahol po pravej strane a pomaly sa dostával pred nich. Na Matthewsa už ale nestačil a znovu skončil druhý.
10. etapa:
Escaldes-Engordany – Revel (197 km)
1. Matthews (Austr./Orica) 4:22:38, 2. P. Sagan (SR / Tinkoff), 3. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 4. Van Avermaet (Belg./BMC), 5 . Dumoulin (Fr./AG2R) všetci rovnaký čas, 6. Impe (JAR / Orica) -2, 7. Durbridge (Austr./Orica) -1: 10, 8. Caruso (It./BMC) -3: 01 , 9. Izagirre (Šp. / Movistar), 10. Gallopin (Fr./Lotto) obaja -3: 10, … 60. Kreuziger (Tinkoff), -9: 39.
Priebežné poradie:
1. Froome (Brit./Sky) 49:08:20, 2. Yates (Brit./Orica) -16, 3. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -19, 4. Quintana (Kol./ Movistar) -23, 5. Rodríguez (Šp. / Kaťuša) -37, 6. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 7. Bardet (Fr./AG2R), 8. Henao (Kol./Sky) všetci – 44, 9. Meintjes (JAR / Lampre) -55, 10. Valverde (Šp. / Movistar) -1: 01, … 12. Kreuziger -1: 16,
83. Peter Sagan SR Tinkoff +1:14:22 h
Bodovacia súťaž (o zelený dres):
1. Peter Sagan SR Tinkoff 242 b
2. Mark Cavendish V. Británia Dimension Data 204 b
3. Marcel Kittel Nemecko Etixx – Quick-Step 182 b
4. Michael Matthews Austrália Orica BikeExchange 124 b
5. Greg van Avermaet Belgicko BMC Racing 112 b
6. Bryan Coquard Francúzsko Direct Énergie 112 b