Senegalci bojujú so zmenami klímy soľou. Ťaží ju miesto práce na poli

1214

    Podľa expertov na udržateľný rozvoj však stále sa rozvíjajúcemu smere obživy chýbajú väčšie investície.

    Cheikh Tidiane Sall z africkej rozvojovej organizácie IED uvádza, že ťažba soli môže byť ideálnou náhradou za poľnohospodárstvo a ďalšie odvetvia hospodárenia, ktoré sú závislé na zrážkach. Nielen v Senegale sa totiž prejavujú klimatické zmeny extrémnymi prejavmi počasia. Pre poľnohospodárstvo pritom nie sú optimálne prílišne sucha ani bleskové a intenzívne zrážky, ktoré mnohokrát vyústia v povodne.

    Ľudia tak v uplynulých rokoch stále častejšie miesto hospodárenia na poliach trávia celé dni na soľných pláňach a jazerách. Podmienky pre prácu sú tu viac než tvrdé. „Muži tam soľ ťažia bez rukavíc aj topánok. Používajú sa nevhodné vrecia na soľ, ktorá potom kontaminuje pôdu,“ uviedol Sall pre server The Guardian.

    Vyťaženú soľ muži balia do vriec po 25 kilogramoch a vyskládávaju ich do dlhých radov. Ženy potom soľ predávajú pri ceste. Jedno vrece stojí dolár a sedemdesiat centov (asi 1,30 eur).

    Cena napovedá, že pre uživenie ľudí samotná ťažba soli nestačí a musia si tak zarábať aj inými spôsobmi. Podľa Salla sú dôvodom najmä nulové investície do rozvíjajúceho sa „soľného biznisu“.