Zmeny vo farbe moču môžu prezradiť čo sa deje vo vašom tele. Pri optimálnej hydratácii má moč svetle limonádovú farbu a tá je považovaná za ideálnu. Koľko tekutín by sme však mali denne vypiť, aby sme sa udržali hydratovaní?
Marcela Voňavá , nutričná špecialistka zo Sveta zdravia, odporúča piť aj v prípade, že nemáme smäd, zvlášť v lete.
„Najlepšie je pri sebe stále nosiť fľašu s vodou a striktne si stanoviť úlohu, že za každé dopoludnie vypijete zhruba 1,5 litra a popoludní potom ešte 1 liter obyčajnej neperlivej vody. Spočiatku je potrebné byť na seba prísny! Po čase si na to vaše telo zvykne a začne tento nový zvyk vyžadovať samo. Osem pohárov vody (ak berieme, že jeden pohár = 2 dcl) je množstvo, ktoré by sme mali vypiť v zime. V lete je situácia úplne iná. V prípade veľmi horúcich dní je dobré vypiť aspoň tri litre neperlivej vody. Samozrejme s ohľadom na váhu a vek – po 80-ročnej babičke vážiacej päťdesiat kíl nebudeme chcieť, aby vypila tri litre vody,“ vysvetľuje nutričná špecialistka. A pripomína, že vodu prijímame tiež prostredníctvom jedla.
„Ak budeme v lete jesť veľa ovocia a zeleniny, riziko dehydratácie sa nám tým znižuje. Nevhodné je dopĺňať tekutiny formou alkoholických a sladených nápojov a v neposlednom rade formou kávy. Najlepším letným nápojom je samozrejme neperlivá voda. Ak túžite po zmene, pripravte si domáci ľadový čaj (aj nesladený je vynikajúci).“
Dietológ dodal, že piť musíme úmerne tomu, koľko tekutín strácame za celý deň.
„Je síce pravdou, že niektoré štúdie preukazujú, že nadmerná konzumácia vody môže spôsobovať problém s obličkami, ale rovnako tak je pravda, že nedostatočný príjem tekutín spôsobí rovnaký problém, aj keď z iných dôvodov. K hyperhydratácií môže dôjsť, keď v relatívne krátkej dobe vypijete viac ako 7 litrov čistej vody alebo nízkostupňového piva. Vzniká otrava bezsolutovou vodou. Mimochodom, pivo niekedy býva označované za dobrý iontový nápoj. To je nezmysel,“ varuje.
Ako sa prejaví hyperhydratácia? V extrémnom prípade edému končatín v dôsledku zadržiavania vody, alebo v prípade poruchy činnosti lymfatického obehu. „Okrem toho máte zdurené krčne žily a samozrejme často močíte. Každý pivár to to dobre pozná,“ dodáva odborník.
Normálne farba moču sa pohybuje od svetlo žltej až po tmavo jantárovú a spôsobuje ju farbivo urochrom. Rôzne odtiene žltej môžu jednoducho ukazovať, ako hydratované je vaše telo v danom okamihu. Ak urina začne vyzerať naozaj divne, môžu byť na vine ďalšie viac či menej závažné faktory. Dobrou správou však je, že väčšina zmien vo farbe moču je neškodná a dočasná. Poďme sa pozrieť, čo to môže znamenať, keď vaše moč nemá farbu limonády.
Oranžová
Rovnako ako sa vaša pokožka môže sfarbiť do oranžova, ak budete jesť príliš mrkvy, tak sa môže zafarbiť aj vaša odpadová tekutina. Pri nadmernej konzumácii tejto koreňovej zeleniny do seba dostanete extra veľkú dávku oranžovo sfarbeného karoténu, ktorý je potom vylučovaný v moči.
Pomarančovú farbu moču môže spôsobiť aj liek na infekciu močového mechúra (pyridium) a liek na riedenie krvi (warfarín). Pred užívaním týchto liekov by vás mal lekár dopredu informovať o vedľajších účinkoch, takže by vás oranžový odtieň nemal prekvapiť.
Tmavo žltú až oranžovú farbu môže mať tiež príliš koncentrovaný moč (obsahuje veľa urochromu a málo vody). Urológ Koushik Shaw, zakladateľ Austin Urology Institute v Texase, radí spozornieť v prípade neónovo oranžovej farbe moču. V tom prípade sa môže jednať o problém s pečeňou, najmä ak si všimnete žltý odtieň očného bielka.
Neónovo žltá
Dramatická zmena z normálnej Limonádovej žltej farby moču na svietivo žlto-zelenú vás môže trochu vydesiť, ale v prevažnej väčšine prípadov je tento neónovo žiarivý odtieň úplne neškodný. S najväčšou pravdepodobnosťou svietivá farba súvisí s užívam vitamínových doplnkov stravy. Konkrétne vitamínov skupiny B.
Neónové zafarbenie signalizuje nadbytok vitamínu B – riboflavínu, ktorý odchádza z vášho tela v podobe žiarivého prúdu moču. V tomto prípade teda nie je dôvod na obavy. Jediné čo vás môže mrzieť je, že ste pravdepodobne minuli nemalý peniaz za vitamíny, ktoré ste potom močom vylúčili.
Zelená
Nazelenalý odtieň moču je zvyčajne spôsobený konzumáciou špargle, v tomto prípade neobvyklú farbu sprevádza tiež charakteristický zápach. Urológ Shaw poznamenal, že v niektorých zriedkavých prípadoch však zelená farba moču môže byť príznakom špecifickéj formy infekcie močových ciest spôsobené baktériou Proteus mirabilis. Táto baktéria môže tiež prispieť k vzniku obličkových kameňov.
Ak má vaša moč nazelenalú farbu a pritom ste v poslednej dobe nič so špargľou nejedli, odporúča doktor Shaw zájsť k lekárovi.
Modrá
Väčšina ľudí sa modrej farbe moču poriadne začudujú, toto sfarbenie je totiž extrémne zriedkavé. Podľa doktora Shawa je modrý moč dokonca natoľko málo pravdepodobná, že sa s takým prípadom najskôr po celý svoj profesionálny život nestretne. Avšak modrú farbu môže spôsobiť zriedkavé genetické ochorenie nazývané hyperkalcémie, ktoré sa vyznačuje nadbytočným množstvom vápnika v kostiach.
Hyperkalcémia, ktorá je niekedy nazývaná ako syndróm modrých plienok, pretože deti s touto poruchou vylučujú modrý moč, môže byť veľmi závažný stav s radom možných komplikácií. „Za modro sfarbený moč môže stať tiež užívanie niektorých liekov, ako je napríklad antidepresívum amitriptylín alebo liek na žalúdočné vredy cimetidín,“ píše server prevention.com.
Hnedá
Stmavnutie moču do hneda môžu zapríčiniť aj niektoré lieky ako sú antibiotiká metronidazol, nitrofurantoín, preháňadlá obsahujúce Sennu a methocarbamol na uvoľnenie svalov. Tmavo žltý až hnedastý moč je zvyčajne len známkou dehydratácie. Farbu kolesového nápoja môže mať vaša moč po požití pokrmov s rebarborou, aloe alebo Fava fazuľami. Hnedý moč môže tiež ukazovať na problém s pečeňou, ako je hepatitída alebo cirhóza pečene.
S návštevou lekára neotáľajte, ak hnedastý moč sprevádzajú bolesti brucha, vyrážky alebo záchvaty. Podľa urológa Shawa sa môže jednať o vzácnu dedičnú metabolickú poruchu zvanú porfýria.
Červená
Ružová až červenkastá farba moču môže byť alarmujúca, ale ako začnete panikáriť, spomeňte si, čo ste mali na obed. Ak ste si pochutnali na červenej repe, ostružinách či rebarbore, môžete ich považovať za vinníka neobvykléj farby vášho urinu. Červená alebo ružová moč po konzumácii repy je dokonca natoľko bežná, že dostala svoje meno – beeturia (z anglického beet – repa). Nezvyklá farba by mala vymiznúť do druhej dňa.
Ak však červený odtieň moču pretrváva alebo ste niektorú z vyššie spomínaných potravín nejedli, mali by ste spozornieť. Doktor Shaw vysvetlil, že červená farba môže byť spôsobená krvou v moči a ukazovať na problém s močovými cestami, obličkami, močovým mechúrom, prostatou alebo močovou trubicou. Podľa urológa by červený moč mohol byť tiež príznakom nádoru močového mechúra a obličiek.
Lekára vyhľadajte zvlášť, keď spozorujete krvných zrazenín alebo kúskov tkaniva vo vašej moči. Doktor Shaw však podotkol, že toto ochorenie je extrémne zriedkavé a zvlášť ženy môžu tieto príznaky prehliadnuť a považovať ich za nepravidelné menštruačné krvácanie.