Pri pohlavnom styku sa pôvodcovia chorôb, ktoré sa vyskytujú u muža na penise a u ženy medzi konečníkom a pošvou, vmasírujú do močovej rúry. Presne tak ako pred sto rokmi sa s ľahkým úsmevom konštatuje u utrápenej pacientky takzvaná cystitída medových týždňov.
Priebeh choroby býva odstrašujúci: päť-šesť zápalov močového mechúra ročne, telo ešte naviac oslabené antibiotikami, ktoré sa pri každom zápale užívajú. Aj keď sa títo zabijaci baktérií – antibiotiká – podávajú dnes už iba v malých dávkach a niekedy aj jednorazovo, ich účinok je jednoducho taký, že poškodzujú imunitu.
Jeden z mnohých následkov: plesňové infekcie v čreve a pošve, ktoré zase podnecujú infekty močových ciest.
Z psychologického hľadiska sa močový mechúr pokladá za orgán na vyrovnávanie tlaku. Tlak vzniká aj psychicky – napríklad stresom, ochorením, stavmi strachu a úzkosti. Ak sa od toho niekto nedokáže oslobodiť vedome, dochádza potom k psychickému vyrovnávaniu tlaku nechtiac cez močový mechúr. Preto mnohé ženy s problémami močového mechúra veľmi často ničí mimovoľné unikanie moču.
Pri liečení pacientiek sa terapia často začína ozdravovaním čreva a pošvy. Autohemoterapia a veľké dávky vitamínových injekcií pritom pomáhajú znova vybudovať oslabený imunitný systém.
Predchádzajte infekciám močových ciest:
1. Intímnou hygienou
Po veľkej potrebe sa čistite toaletným papierom vždy smerom spredu dozadu.
Nepreháňajte to s čistotou. Veľa teplej vody z ručnej sprchy normálne stačí. Iba niekedy si umývajte vonkajšie genitálie tekutým mydlom s neutrálnou hodnotou pH.
Nepodceňujte žiaden vaginálny výtok. Pri silnom zápachu je často v hre príliš veľké množstvo anaeróbnych baktérií.
Vyhýbajte sa análnemu pohlavnému styku.
Pred pohlavným stykom a po ňom si vyprázdnite močový mechúr.
2. Teplom
Podbruško v teple je najlepšou ochranou pred prechladnutím močového mechúra. Po plávaní si okamžite vyzlečte mokré plavky a vždy dbajte na to, aby ste mali teplé nohy.
3. Výživou
Zvyknite si na to, aby ste veľa pili. Ak bude váš moč kyslý, môže sa lepšie brániť proti choroboplodným zárodkom, napríklad stravou bohatou na vitamín C, a to raňajším pitím nápoja z jablčného octu. Popri tom sa podobne ako pri očkovaní užívajú časti špeciálnych pôvodcov chorôb vo forme tabletiek, aby sa dosiahla väčšia odolnosť sliznice močových ciest.
Keď vás to chytilo
Nasledujúce tipy pomôžu iba vtedy, keď sa rešpektujú už pri prvom náznaku ako zosilnené nutkanie na močenie a bolesti pri močení:
Pite až tri litre tekutín, najlepšie obličkový, urologický alebo bylinkový čaj. Ďalší osvedčený prírodný prostriedok – brusnicová šťava.
Vyprázdňujte si mechúr každú hodinu a po každom vyprázdnení vypite pohár vody.
Teplé ponožky, termofor na podbruško a pokoj v posteli sú absolútnym príkazom.
Ak máte silné bolesti a krv v moči, ihneď vyhľadajte lekára!
/prv/ -ko-