Šialený experiment na ľuďoch: černochov nakazili syfilisom

1971

Neuveriteľné veci sa diali pod zámienkou testovania lieku penicilínu. Keď v roku 2010 telefonoval prezident Obama guatemalskému prezidentovi Alvaro Colony, sypal si popol na hlavu a ospravedlňoval sa. Vedel, že má prečo. Američania v tejto stredoamerickej krajine spáchali veľký zločin.

Po druhej svetovej vojne Američania potrebovali otestovať nový prevratný liek – penicilín. Lenže Spojené štáty nechceli pri výskume riskovať životy vlastných obyvateľov, a tak sa ich zrak uprel na chudobnú stredoamerickú zem Guatemala. Medzi rokmi 1946 a 1948 nakazili stovky ľudí pohlavnou chorobou syfilis. Prostriedkom boli nakazené prostitútky, ktoré Američania dovážali do Guatemaly a ponúkali je zdarma miestnym mužom, najmä vojakom. Lenže zďaleka nie všetci nakazení k tejto chorobe prišli takto „príjemným“ spôsobom. Mnohým nedobrovoľne testovaným ľuďom lekári jednoducho vpichli injekciu s vírusom. Išlo o mentálne postihnutých pacientov a väzňov.

Celkovo tak mali nakaziť 696 ľudí, lenže podľa neoficiálnych správ to bolo cez dvetisíc. Podstatné však je, že nie je dodnes jasné, akému percentu z nich bol podávaný penicilín a v akej miere, a predovšetkým koľko z nakazených sa uzdravilo a koľko naopak zomrelo. Nelegálny a neľudský medicínsky experiment viedol lekár John Cutler. Tento americký Mengele sa nerozpakoval pichať injekcie aj deväťročným deťom.

Cutler sa výskumu syfilisu venoval nielen v Guatemale, ale aj v samotných Spojených štátoch. Vykonával testy novej vakcíny proti syfilisu na väzňoch vo väznici Sing Sing. Bol tiež zapletený do ďalšieho prípadu, takzvaného tuskageeského experimentu. Tam pre zmenu lekári vpichovali syfilis stovkám americkým černochom z chudobných štvrtí. Za odmenu dostávali jedlo zadarmo, lekársku starostlivosť a poistenie. Nikto im však nepovedal, že sú nakazení syfilisom.

Späť ku Guatemale. Američania celé dlhé desaťročia tajili, že by akýkoľvek podobný medicínsky experiment v tejto krajine prebiehal. Až v roku 2010 informácie o výskume zverejnila Američanka Susan Reverbyová, ktorá na neho náhodou narazila pri svojej vedeckej práci. Odhalenie prinieslo obrovský škandál. Do Guatemaly nakoniec volal ako prezident Barack Obama, tak ministerka zahraničia Hillary Clintonová, aby sa prezidentovi Colónovi ospravedlnili. Ten síce ospravedlnenie prijal, ale zároveň jednoznačne uviedol, že takéto experimenty sú zločiny proti ľudskosti. Lenže za tie už nebolo koho potrestať. Cutler zomrel v roku 2003 ako vážený profesor Pittsburghskej univerzity. Keď sa ho v roku 1993 novinári pýtali, prečo niektorých nakazených syfilisom neliečil, odpovedal toto: „Bolo nepredstaviteľné, že by pacienti s pokročilým syfilisom mohli byť liečení veľkými dávkami penicilínu. Narušilo by to úplne našu štúdiu.“