Šialený vrah Ed Gein mal dom plný ľudských pozostatkov, túžil sa obliekať do ženskej kože

6227

Je to príbeh, ktorý inšpiroval hollywoodskeho tvorca. Sadistický Podivínský vrah s úchylnými záľubami a podivnou minulosťou sa stal predlohou pre filmy ako Mlčanie jahniat alebo Psycho. Reč je o Edu Gain, mužovi, ktorý vydesil aj otrlých policajtov.

Ed Gein, známy ako Plainfieldský mäsiar, bol v mladosti zakríknutý nesmelý chlapec s podivným správaním. Mohla za to jeho matka, náboženská fanatička, ktorá Eda trestala za to, že sa snažil nájsť si kamarátov, zatvárala ho aj s jeho bratom na farme, kde im čítala dlhé pasáže z Biblie. Tvrdila, že celý svet je dielo Satanovo a že všetky ženy sú štetky. Niet divu, že Ed sa s nikým nehral, ​​hovoril si sám pre seba a celkovo sa správal veľmi čudne.

Keď bolo Gein 38, stále žil s matkou a bratom na farme. Jedného dňa tam vypaľovali prebujnenú vegetáciu a oheň sa im vymkol z rúk a začal sa šíriť do okolia. Bolo nutné zavolať hasičov. Tí dorazili na miesto a oheň rýchlo uhasili. Gein im potom oznámil, že sa niekde stratil jeho brat Henry. Hasiči ho našli mŕtveho v mokrade. Najprv sa domnievali, že zomrel pri požiari, ale rýchlo sa zistilo, že mŕtvy bol ešte pred tým.

Miestna polícia Geina podozrievala, že brata zabil, ale chýbal dôkaz, takže nakoniec musel byť prípad uzavretý ako nehoda. Neskôr ale vyšetrovatelia uviedli, že už vtedy nemali najmenšie pochybnosti, že vrahom bol Gein. Len mu to nemohli dokázať.

Niekoľko rokov po smrti Henryho zomrela aj Geinova matka. Gein, namiesto aby celý rodinný dom zrenovoval, zadebnil všetky izby, ktoré jeho matka užívala, a sám býval v jednej malej miestnosti. Tá bola plná neporiadku, pretože Gein prakticky neupratoval. Zaoberal sa čítaním obskurných magazínov o nacizmu, woodoo a kultu smrti.

V novembri roku 1957 zmizla majiteľka miestneho obchodu s náradím Bernice Worden. Jej syn Frank bol v meste policajným zástupcom a pustil sa do pátrania. V obchode bola nájdená krv a tiež otvorená a vykradnutie kasa. Vyšetrovatelia zistili, že minulý deň bol v obchode Gein a kupoval tam nemrznúcu zmes.

Polícia vyrazila ku Geinovmu domu, aby Geina zatkla a dom prehľadala. Všetci boli pripravení, že niekde s najväčšou pravdepodobnosťou nájdu telo Berenice Worden, ale to, čo našli, ich skoro pripravilo o rozum. Geinov dom bol plný ľudských pozostatkov. Bolo tam nespočetne rôznych kostí, celých aj rozlámaných, a tiež lebiek. A tiež tam bolo veľa predmetov vyrobených z ľudskej kože. Boli tu stoličky potiahnuté ľudskou kožou, čižmy z ľudskej kože, masky vyrobené z tvárí obetí, pás z bradaviek, pery, z ktorých bola urobená šnúrka na rolety, korzet z torzá ženského tela a tienidlo na lampu z ľudského tváre. Chladničky bola plná ľudských orgánov.

Nájdené boli odrezané prsty, štyri nosy a genitálie deviatich rôznych žien. Bolo nájdené aj telo Bernice Worden, avšak s odrezanú hlavou. Tá bola zvlášť umiestnená vo vreci. Jej srdce ležalo v sáčku vedľa tela. Jej telo bolo zavesené dolu hlavou, rozpárané a boli z neho vyvrhnuté vnútornosti.

Gein bol zatknutý a vypočúvaný. Policajtom povedal, že obchádzal tri rôzne cintoríny v okolí a vykopávali z nich mŕtvoly. Bol pritom vraj v stave, kedy sa nebol schopný kontrolovať. Jeho motivácia bola úplne šialená. Podľa svojich slov sa snažil vytvoriť si z ženskej kože oblek, do ktorého by si vliezol a stal sa tak svojou matkou.

Cez hordy mŕtvol polícia obvinila Gein iba z vraždy Worden. Gein na súde vyhlásil, že sa psychicky necíti v poriadku, je duševne chorý, a teda nevinný. Súdny lekári u neho diagnostikovali schizofréniu.

Bol uznaný duševne nepríčetným. V roku 1957 bol umiestnený vo Waupun State Hospital pre doživotne odsúdených zločincov. Zomrel na rakovinu 26. júla 1984, vo veku 77 rokov. Je pochovaný v Plainfield.

Koľko ľudí Gein zabil a koľko tiel len získal vykradnutím hrobov, o tom sa dodnes špekuluje. V jeho desivom dome boli časti tiel, ktoré nepatrili k žiadnym identifikovaným mŕtvolám. Tých mal Gein v dome okolo pätnástich. Preukázateľne zabil tiež Mary Hoganovú, ktorej prestrelil hlavu revolverom. O ďalších ľuďoch sa dodnes špekuluje.