Škótsko chce po brexitu obísť vládu v Londýne a rokovať priamo s EÚ

Škótsko obíde odchádzajúcu britskú vládu a bude rokovať priamo s inštitúciami EÚ, povedala škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová. Nové hlasovanie o nezávislosti na Británii v reakcii na výsledky referenda o odchode Británie z EÚ zatiaľ nechystá.

1466

Sturgeonová v škótskom parlamente vyhlásila, že jej vláda je v styku s Európskou komisiou a Európskym parlamentom. To je však podľa nej len začiatok. V stredu sa chce vydať do Bruselu, kde chce s šéfom europarlamentu Martinom Schulzom diskutovať o možnostiach, ako udržať škótske zväzky s Úniou. Podľa svojich slov sa bude usilovať o to, aby Škóti mali aj naďalej prístup k jednotnému európskemu trhu.

Sturgeonová tiež uviedla, že dáva dohromady panel expertov, ktorý má škótskej vláde radiť, ako dosiahnuť svoje ciele a udržať si putá s EÚ. Šéfka Škótskej národnej strany (SNP) vyhlásila, že je pyšná na fakt, že väčšina Škótov v referende hlasovala za zotrvanie v Únii. „Som odhodlaná zabezpečiť, že hlas Škótska bude počuť,“ dodala.

Parlament vyzvala, aby zatiaľ nepodporoval snahy o vyhlásenie nového referenda vo Veľkej Británii. Zároveň sa ostro oprela do politikov v Londýne a kritizovala politickú neistotu, ktorá zavládla po vyhlásení premiéra Davida Camerona, že do októbra rezignuje.

„Vákuum, ktoré vzniklo vo Westminsteri, je neakceptovateľné a tí, ktorí sa angažovali v kampani za odchod z EÚ, musia dať najavo svoje plány,“ povedala Sturegonová a dodala, že Británia si nemôže dovoliť tri mesiace zmätkov.

Pre odchod Británie z EÚ vo štvrtok hlasovalo 51,9 percent voličov. Volili tak najmä Angličania a Velšania, Škótsko a Severné Írsko väčšinovo podporili zotrvaní v EÚ. Tesný výsledok referenda vyvolal v Škótsku nevôľu a začalo sa hovoriť o novom referende o nezávislosti na Británii.