Škótsko čím ďalej viac mieri k samostatnosti, verí zahraničnú diplomaciu

912

Rastúcu podporu pre odtrhnutie Škótska od Veľkej Británie zaznamenávajú aj prieskumy verejnej mienky.

Prvý z diplomatov v liste povedal, že ešte vlani si myslel, že odtrhnutie Škótska od Británie je nepravdepodobné. Od tej doby však zmenil názor. „Teraz je pravdepodobné, hoci nie isté, že väčšina Škótov bude hlasovať pre,“ povedal britskému denníku diplomat, ktorý si neželal zverejniť svoje meno.

Druhý zdroj dodal, že väčšina diplomatov neverí prezentovanému postoju britskej vlády v kľúčových otázkach okolo škótskej nezávislosti. Príkladom je napríklad vyhlásenie ministra financií George Osborna, že Škóti v prípade nezávislosti nebudú môcť ďalej používať britskú libru v rámci menovej únie, alebo že Brusel neumožní okamžitý vstup Škótska do EÚ.

Obaja diplomati sa domnievajú, že britské ministerstvo financií by so spoločnou menou súhlasilo. Doterajší tvrdý postoj Londýna k mene alebo perspektíve škótskej ekonomiky podľa nich vyvoláva negatívnu reakciu u škótskych voličov a posilňuje úsilie škótskeho prvého ministra Alexa Salmonda o nezávislosť.

„Vládna politika ženie Škótsko preč. Mám takú predtuchu, že ak britská vláda radikálne neprehodnotí, ocitne sa v slepej uličke. Stráca to význam,“ povedal denníku The Guardian nemenovaný európsky konzul. V Edinburghu v súčasnosti sídli takmer 50 konzulátov a diplomatických misií.