Skryť sa za plot nie je riešenie, hovorí Merkelová. Stále spolieha na Turkami

667

    Vytvoriť plot na pevnine a skryť sa za ním nie je európska odpoveď na situáciu, vyhlásila nemecká kancelárka v Spolkovom sneme. Rakúsko oznámilo, že do krajiny bude vpúšťať maximálne 3200 utečencov denne.

    „Náš spoločný cieľ je znateľne a trvalo znížiť počet utečencov a zároveň naďalej pomáhať ľuďom, ktorí našu pomoc skutočne potrebujú. Spor sa vedie len o to, ako by sme toho mali dosiahnuť,“ povedala Merkelová. „Samo sebou sa rozumie, že sa celou silou zasadím o to, aby sa euro-turecký postup presadil ako tá cesta, po ktorej sa oplatí ísť,“ uviedla.

    Na základe dohody medzi EÚ a Tureckom by malo byť možné lepšie brániť pašerákom v doprave utečencov cez Egejské more a utecencov vracať späť do Turecka. Podľa Merkelovej to umožní znovu uzatvoriť vonkajšiu hranicu schengenského priestoru medzi Gréckom a Tureckom, ktorá je v súčasnosti pre postup tisícov utečencov kľúčová.

    O tureckej pomôci so spomalením prílivom migrantov do Európy mal premiér krajiny Ahmet Davutoglu vo štvrtok rokovať s európskymi štátnikmi, ktorí ho prizvali k bruselskému summitu. Ankarou však v stredu večer otriasol teroristický útok, kvôli ktorému Davutoglu cestu zrušil.

    Ako Európska únia sa musíme naučiť chrániť našu námornu hranicu, je to ťažšie ako u pozemnéj hranice. Ak sa to nenaučíme, čakajú nás čoskoro rovnaké problémy aj u talianskych brehov,“ povedala Merkelová. EÚ podľa nej nemôže reagovať na utečeneckú krízu tak, že na pevnine vybuduje plot, ktorým sa oddelí od pobrežných štátov, a bude hovoriť, že sa jej ich problémy netýkajú.

    Kým Merkelová vsádza na spoluprácu s Tureckom, krajiny višegrádskej štvorky (Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko) hovoria o takzvanom pláne B, ktorý by spočíval vo vybudovaní záložných schengenských hraníc na juh od Maďarska. Zástancovia oboch riešení sa stretnú v Bruseli, kde vo štvrtok začína dôležitý summit špičiek EÚ.