Slávny prípad únosu potomka bankové dynastie. Muž zabil dieťa a potom si šiel pre výkupné!

911

Prípad únosu malého Jakoba pred 19 rokmi pritiahol obrovskú pozornosť verejnosti a médií. Nielen pretože sa obeťou stal najmladší člen slávnej nemeckej bankovej dynastie, ale aj preto, že hoci únosca dieťa takmer hneď zabil, prišiel si následne osobne pre obrovské výkupné. Okrem toho vyvolali ďalšie okolnosti prípadu značné kontroverzie.

Jakob (†11) bol najmladším potomkom slávnej nemeckej rodiny finančníkov Metzlerových, jeho slávny pôvod mu ale namiesto zaopatreného života priniesol krutý osud. 27. septembra 2002 sa stal vo Frankfurte obeťou únosu a vraždy. Páchateľ tohto najmä v Nemecku veľmi sledovaného prípadu Magnus Gäfgen (46) dodnes sedí vo väzení a s najväčšou pravdepodobnosťou v ňom zotrvá až do smrti.

V čase spáchania zločinu 27-ročný študent práv Gäfgen malého Jakoba už nejaký čas doučoval. Koľko mu Jakobovi rodičia za pedagogické služby platili, nie je známe. Gäfgen sa však v každom prípade chcel dostať k oveľa väčším peniazom, než ktoré si mohol zarobiť kondíciami.

Vyzeralo to na neuveriteľný prípad! „Osem rokov nezvestný“ chlapec utiekol únoscom a prihlásil sa na políciu

O financie si študent práv povedal tým najhorším spôsobom – chlapca z bohatej rodiny, ktorý mu nemal dôvod nedôverovať, sprosto uniesol a Jakobovým rodičom si výhražným listom zanechanými na príjazdovej ceste jeho honosného domu povedal o výkupné 1 milióna eur. V odkaze výslovne uviedol, že Jakoba navráti živého a zdravého, ak bude jeho požiadavka výkupného splnená. Ako však vyplynulo z neskoršieho vyšetrovania, Gäfgen Jakoba zavraždil ešte v deň únosu, teda skôr ako vôbec mohli finančníci na vyhrážku zareagovať.

Syn slávneho letca bol unesený z domu plného ľudí

Jákobov otec a bohatý bankár Metzler s odovzdaním výkupného súhlasil. Únosca si peniaze prevzal osobne, poskytol tak úradom ľahkú stopu. Policajti podozrivého začali sledovať a z ich hľadáčika im už nevykĺzol. Keď polícia zistila, že si Gäfgen za časť výkupného zakúpil zahraničný let, ale chlapca neprepustil, zadržala ho.

Ako neskôr vypovedali Gäfgenovi rodičia, páchateľ s nimi len hodinu po tom, čo sa o únose verejnosť dozvedela, v pokoji obedoval. Správal sa vraj ako zvyčajne a nič na ňom nebolo poznať. Tou dobou už pritom bola jeho obeť zrejme mŕtva.

Paul Getty: Trpký osud miliardárskeho dediča

Páchateľ bol z únosu a vraždy usvedčený po necelom roku. K rýchlemu uzavretiu prípadu zrejme prispelo aj to, že si vyšetrovatelia pomohli nelegálne metódou, a to hrozbou mučenia. Kontroverzný, pretože nelegálne vyšetrovacie nástroje mali však zafungovať a páchateľ sa k činu nielen priznal, ale aj polícii prezradil, kde sa Jakubovo telo nachádza. Polícia potom v handrách zabalenú mŕtvolku našla v jazere uprostred hlbokého lesa neďaleko Frankfurtu.

Porušenie pravidiel vyšetrovania sa neskôr riešilo aj na Európskom súde pre ľudské práva, zodpovedne osoby dostali za neprípustné metódy pokutu v súhrnnej výške približne 13.600 eur. Vrah naopak vysúdil 76 tisíc za ujmu, ktorú mu údajne vyhrážky mučením spôsobili.

Pretože bol Gäfgen posúdený ako obzvlášť spoločensky nebezpečný, odvolanie ani následným sťažnostiam z odsúdencove strany súd nevyhovel. Možnosť byť po 15 rokoch prepustený Gäfgen nedostal. Naposledy mu žiadosť o prepustenie zatrhli v roku 2018. Zdá sa teda, že väznicu v hesenskom Schwalmstadte do konca života neopustí.

Kontroverzie prípadu vytvorili viac, než len to, že kriminalisti v snahe ochrániť obeť zločinu prekročili hranicu zákona a pohrozili podozrivému mučením. Ďalšie búrlivé reakcie si totiž vyslúžilo aj jednania vraha za mrežami. Prvý jeho „počin“ bol, že mu v roku 2005 vyšiel jeho vlastný životopis „Allein mit Gott – Der Weg zurück“ (Sám s Bohom – Cesta späť). Druhý zámer mu ale už úrady zatrhli. Čo Gäfgen vymyslel, totiž pôsobilo ako nehorázny výsmech. Mal v pláne založiť „Nadácii Gäfgen“, ktorá by pomáhala … – detským obetiam kriminálnych činov.

Únosca vyskočil z lietadla aj s balíkom peňazí! Polícia tajomného únosca v obleku nikdy nedopadla

V roku 2015 si Gäfgen nechal zmeniť meno podľa fiktívnej filmovej postavy zločinca Egona Olsena na Thomas David Lukas Olsen. Prípad únosu Jakoba von Metzlera sa v priebehu rokov v Nemecku dočkal niekoľkých seriálových a dokumentárnych spracovaní.

Banka Metzler je jednou z najbohatších súkromných bánk a druhým najstaršie privátnym bankovým domom v Nemecku – rodina Metzlerových poskytuje finančné služby verejnosti od roku 1674, kedy bola firma založená.