V Japonsku dostal v utorok trest smrti tridsaťročný muž, ktorý si cez sociálnu sieť Twitter vyberal obete, ktoré následne zavraždil. Takahiro Širaiši si vytipoval dievčatá, ktoré na internete zverejnili úmysel vziať si život.
Širaiši bol zatknutý v roku 2017 potom, čo boli v jeho byte v japonskom meste Zama neďaleko Tokia nájdené časti ľudských tiel. Polícia do bytu dorazila pri pátraní po mladej žene, ktorá sa stala jednou z obetí. K vraždám podľa vyšetrovateľov došlo v období od augusta do konca októbra roku 2017. Tento rok v októbri sa Širaiši k vraždám priznal. O rozsudku informoval server BBC News.
Podľa súdu Širaiši lákal do svojho domu ženy, ktoré si chceli vziať život. Sľuboval im, že im k odchodu zo sveta pomôže. Niekedy tvrdil, že zomrie spoločne s nimi. Medzi obeťami bolo osem žien vo veku od 15 do 26 rokov a tiež muž, ktorý bol známym jednej z nezvestných žien.
Širaišiho obhajcovia pôvodne uvádzali, že obete súhlasili s tým, aby ich odsúdený muž zabil. Žiadali preto, aby nebol obvinený z vraždy. Širaiši ale neskôr sám povedal, že obete usmrtil bez ich súhlasu. „Obžalovaný nesie za ich smrť plnú zodpovednosť,“ vyhlásil sudca Naokuni Jano.
Japonsko chce spustiť katastrofu, bude sa snažiť presadiť celosvetový lov veľrýb
Kvôli prípadu začala spoločnosť Twitter viac kontrolovať príspevky na svojej sociálnej sieti. Pri hľadaní odkazov súvisiacich so samovraždou sa japonským užívateľom teraz objaví odkaz na linku psychologickej pomoci.
Šestnásťročné dievča nechalo hlasovať o svojej samovražde. Väčšina bola za, tak skočila zo strechy!
Japonsko, ktoré má cez 120 miliónov obyvateľov, vykazuje medzi priemyselnými krajinami jednu z najvyšších mier samovrážd. V tejto krajine každoročne ukončí dobrovoľne svoj život približne 20.000 ľudí.
Samovražda cez internet! Dievča skončilo so životom za povzbudzovania užívateľov stránky
Ani našej krajine sa tento fenomén nevyhýba. A tiež tu existuje mnoho miest, kde možno hľadať pomoc. Pokiaľ máte psychické ťažkosti či akejkoľvek trápenia, obráťte sa na odborníkov napríklad na Linku dôvery 0800 800 566 alebo. Služby sú poskytované nonstop.