Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval prvý podpredseda SNS Andrej Danko s tým, že národniari na postup rezortu reagovali viacerými žalobami v správnom konaní.
Podľa Dankových slov SNS 8. júna 2011 požiadala MV v rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám, aby sprístupnil všetky spomínané zmluvy vrátane dodatkov. „Ministerstvo vraj žiadosť presunulo na Prezídium Policajného zboru. To sa ňou vôbec nezaoberalo a bola nám doručená pošta z MV, ktoré rozhodlo, že nám tieto informácie nedá. Nasledoval chaos rozhodnutí ministerstva, ktoré sme napádali rozkladom, žalobami v správnom konaní a sú začaté súdne konania,“ povedal Danko.
Vysvetlením zo strany rezortu bolo, že ide o utajované skutočnosti, ktoré nie je možné zverejniť. Dankovi to však nestačí, tvrdí, že MV mohlo vyčierniť niektoré údaje. „Som sám zvedavý, ako sa k tomu postavia súdy a čo také utajuje minister Daniel Lipšic, čoho sa bojí, prečo uniká?“ pýtal sa.
Danko pripomenul, že SNS už upozorňovala na to, že Lipšic podpísal zmluvu o odposluchoch s tým, že sa MV a policajné prezídium stane nezávislým orgánom v odposluchoch mimo SIS a že si dovolil podpísať dodatok, z ktorého plynú jednak sankcie a upgrade na základe ktorého budú vymazané všetky doterajšie dáta o tom, kto, koho, kedy a ako odpočúval. „Dodatok mal byť zrušený, no myslím si, že dodnes sa tak nestalo. Zmluva pokračuje a údajne sa vyplatilo takmer 2,5 milióna eur. Pýtam sa ministra Lipšica verejne, kedy bude zrušená zmluva a kto zaplatí sankcie a škody z toho, že sa firma objednala bez verejných obstarávaní?“ apeloval.
Denník Pravda v septembri informoval, že hoci MV zrušilo modernizáciu odpočúvacieho systému pre políciu, údajne za ňu napriek tomu poskytlo zálohu. Celá modernizácia mala stáť šesť miliónov eur, ako preddavok rezort vyplatil 2,5 milióna eur. Denníku to mali potvrdiť tri od seba nezávislé zdroje z justičného prostredia a spravodajských služieb.