Na margo dnešného výročia Nežnej revolúcie to pre TASR povedal podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj.
Pripomenul, že odpor voči komunizmu, ale aj samotná Nežná revolúcia bola výsledkom snaženia veľkého množstva ľudí rôznych názorových skupín, z ktorých mnohí boli krátko po Nežnej revolúcii odsunutí na okraj záujmu spoločnosti. „Nie pár salónnych disidentov a pár tvárí vtedajšieho showbizu, ale štyri generácie politických väzňov prispeli k pádu režimu,“ povedal Rafaj. Pripomenul, že SNS v minulosti predložila dva návrhy zákonov, ktoré zlepšili dôchodkovú situáciu bývalých politických väzňov. „Náš predseda Ján Slota, ešte ako žilinský primátor presadil premenovanie námestia na Námestie obetí komunizmu. Je tam aj pamätník,“ poznamenal Rafaj.
Národne orientovaní Slováci sa podľa neho angažovali proti komunistickému režimu v čase jeho vlády, aj v čase pádu v novembri 1989. „Pronárodné sily tvorili významnú časť názorovej opozície voči režimu, ktorý bol internacionálny. Tisíce slovenských patriotov vnímali 17. november aj ako vstupnú bránu k samostatnému štátu. Národniari boli na námestiach aktívni, mnohí aj vo VPN, až kým v decembri nevznikla Slovenská národná strana,“ zdôraznil Rafaj. „Je to manipulatívny marketing, ktorý nám podsúva 17. november len ako štrnganie kľúčmi a niekoľko disidentských tvárí,“ konštatoval podpredseda SNS. „Je to trápne,“ komentoval snahy niektorých politických strán prezentovať sa ako kľúčoví nositelia myšlienok Novembra ’89.
Predseda SNS Ján Slota a podpredseda strany Rafael Rafaj si výročie Novembra’89 pripomenú pri Pamätníku umučených na Ružinovskom cintoríne v Bratislave. „Pamätám si časy, keď sme k tomuto pamätníku chodili len my a predstavitelia politických väzňov,“ poznamenal Rafaj s tým, že tentoraz očakáva v Ružinove „polovicu vlády“. V tejto súvislosti si spomenul, že taliansky prezident Oscar Luigi Scalfaro počas návštevy Slovenska v polovici 90. rokov sa tiež poklonil k tomuto pamätníku. „Ale vo svojom voľnom čase. Do programu návštevy mu to nezaradili,“ povedal Rafaj.
Dodal, že 22 rokov po Nežnej revolúcii Slovákom opäť hrozí internacionalizmus, aj keď nového typu. „Ale rovnakej podstaty. Opäť obmedzuje národnú suverenitu v ekonomickej oblasti, ale do istej miery aj v oblasti kultúry a viery,“ povedal s poukázaním na chýbajúcu zmienku o kresťanskom Bohu v preambule Lisabonskej zmluvy.