Dvadsaťročný konflikt a vlny sucha prinútili na útek štvrtinu zo 7,5 milióna obyvateľov krajiny.
Keďže Somálsko momentálne čelí jednému z najhorších období sucha za uplynulých 60 rokov, exodus obyvateľov krajiny rýchlo stúpa. Iba počas prvej polovice roku 2011 ušlo z krajiny do Kene viac ako 83.000 Somálčanov a vyše 54.000 ďalších do Etiópie, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
V priebehu júla stúpol počet denných príchodov utečencov v oboch krajinách z 1300 na 1700 ľudí. Ďalších 2600 Somálčanov prešlo severozápadnú hranicu do Džibuti do polovice tohto roka.
Utečenci tvrdia, že ušli pred násilím a suchom. Mnohí čakajú s útekom do najposlednejšej možnej chvíle a bojujú s násilím, nedostatkom obilia a so stúpajúcimi cenami potravín, až kým už nedokážu prežiť tam, kde sa nachádzajú.
Neistá situácia v krajine bráni obyvateľom dostať sa k humanitárnej pomoci. Ľudia sú prinútení zanechať svojich starších či chorých príbuzných a utiecť zo svojich domov, aby hľadali pomoc.
Mnohí utečenci sú nútení chodiť celé týždne, kým sa dostanú k pomoci v susedných krajinách. Niektorí z nich tvrdú cestu neprežijú. Najslabší z nich – deti – často zomierajú už počas cesty, kým ich matky sú nútené bezmocne sa prizerať.
Imigranti, ktorí smerujú do utečeneckých táborov v Keni alebo Etiópii, prichádzajú vysilení, dehydrovaní a podvyživení. Miera úmrtnosti detí je alarmujúco vysoká.
Utečenci neodkladne potrebujú lekársku pomoc a stravu bohatú na bielkoviny a energetické látky, ako aj čistú vodu, strechu nad hlavou a základné služby v táboroch.
UNHCR požaduje pomoc vo výške 136,3 milióna dolárov pre humanitárnu pomoc v hostiteľských krajinách Džibuti, Etiópia a Keňa, ktoré sú tiež ťažko postihnuté suchom. Úrad vysokého komisára tiež vyzval samotné Somálsko, aby umožnilo obyvateľom prístup k humanitárnej pomoci bez toho, aby museli utiecť zo svojich domovov.