Španielsko znovu otvára prípad bombových útokov z roku 2004

1327

Bolo to niečo ako európsky 11. september. Pred 15 rokmi explodovali tri bomby na stanici Atocha, ktoré zabili 29 ľudí, v stanici El Pozo usmrtili dve bomby 67 ľudí, 4 bomby zabili 64 ľudí v Tellez a jedna bomba zmarila životy 17 ľudí v stanici Santa Eugenia. Najväčší teroristický útok v novodobých dejinách Španielska je po pätnástich rokoch znovu vyšetrovaný.

Vyšetrovatelia sa zameriavajú na možné spojenie islamských džihádistov s teroristickou organizáciou ETA. Španielsky najvyšší súd nariadil, aby preskúmal všetky informácie a zvážil nové dôkazy o bombovom útoku. Formuje sa tím 200 vyšetrovateľov a policajtov, ktorí sa majú týmto prípadom znovu zaoberať.

Šakal, najhľadanejší terorista sveta sa zdržiaval aj v Československu

Opoziční politici volajú po tom, aby boli odtajnené všetky informácie a poznatky zhromaždené v priebehu minulého vyšetrovania. Existujú obavy, že v tajných častiach vyšetrovacích spisov ležia potencionálne škandalózne informácie.

ETA bola pritom v hľadáčiku hneď po útokoch. Vtedajší premiér Jose Mario Aznar dokonca spôsobil škandál, keď ihneď po útokoch tvrdil, že za nimi stojí ETA. Nič pritom tejto verzii nenasvedčovalo, naopak existovalo mnoho dôkazov, že za útokom stoja islamskí teroristi. Aznar ale z politických dôvodov potreboval, aby vina padla na ETA. Keď sa ale k útokom prihlásila al-Kájda, musel aj Aznar uznať, že ETA nie je páchateľom.

O to prekvapivejšie sa zdá terajšia snaha znovu nájsť spojenie medzi dvoma teroristickými organizáciami. Ale zdanie klame. Pôvodne vyšetrovanie totiž vraj nebolo vedené dôsledne a už vtedy zaznievali pochybnosti, či skutočne ETA nemá s celou vecou nič spoločné. Vyšetrovanie sa totiž viedlo už za Aznarovho nástupcu Zapatera, ktorý naopak vždy úlohu ETA spochybňoval. Kým Aznar tlačil verziu ETA, Zapatero ju ignoroval. Terajšie vyšetrovanie má byť teda nestranné a s definitívnou platnosťou objasniť, akú mala baskická teroristická organizácia v celej veci úlohu.

Podozrivé sa zdá napríklad to, že hlava teroristickej bunky Jamal Ahmidan pôsobil ako drogový dealer a člen podsvetia v San Sebastiane, čo bolo mesto považované za jedno z dôležitých centier ETA. Pri vyšetrovaní sa ukázalo, že Ahmidan sa poznal najmenej s dvoma členmi ETA. Tí boli zatknutí pár dní pred tým, než si Ahmidan vyzdvihol svoje výbušniny. Obaja členovia ETA boli zatknutí, keď prevážali výbušniny. Veľmi podivná zhoda okolností.

Revízia dôkazov preukázala, že informácie o tomto spojení boli zo všetkých oficiálnych správ vypustené. Vyšetrovanie sprevádzali silné politické tlaky ako od Aznara, tak od Zapatera. Pravda o podiele ETA na útoku tak stále nebola odhalená.

Teroristické útoky boli v Európe oveľa častejšie ako dnes a nie je tomu tak dávno