Väznicu Pankrác premenovali na Telefónnu ústredňu. Zavolať si z českého kriminálu? Žiadny problém! Dozorcovia pankráckej väznice to libanonskému špiónovi Alímu Fajádovi podľa polície umožnili takmer 400-krát. Telefonoval si veselo do Ameriky i rodnej krajiny. Bacharov teraz stíha Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov.
O tom, že si Fajád zriadil v pankráckej väznici telefónnu ústredňu, informoval ako prvý server Neovlivní.cz. Ešte krátko pred svojím vydaním do Libanonu volal celkovo trikrát zrejme svojmu bratrancovi.
Takýchto hovorov malo byť celkovo takmer štyristo, a tak má inšpekcia vskutku čo šetriť. „V súčasnej dobe vedieme trestné stíhanie dvoch slúžiacich a jedného bývalého dozorcu väzenskej služby pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci úradnej osoby,“ uviedol pre Radiožurnál šef inšpekcie Martin Strouhal. Fajád údajne navyše nebol jediný, kto mohol z väzenia volať.
Okrem samotného skutku je ale podivuhodná aj odmena, o ktorú si mal jeden z dozorcov povedať. „Obvinený Peter F., pri výkone služby vrchného dozorcu Väzenskej služby, v sobotu 23. januára 2016, po vzájomnej dohode, prijal od osoby úplatok v podobe načatej krabičky cigariet nezistenej značky za to, že mu bezdôvodne umožní telefónny hovor mimo bežný časový rámec,“ cituje Rozhlas z policajného dokumentu.
Spomínaný dozorca sa ale mal tiež pokúšať od Fajáda vylákať milióny cez jeho advokáta Jána Švarca. Tvrdil vraj, že dokáže ovplyvniť rozhodnutie Vrchného súdu. Jediným svedkom v tejto veci je však práve spomínaný advokát, ktorý je jedným z pätice Čechov unesených v Libanone, kvôli čomu čelil podľa Rozhlasu podozrenie, že únos zorganizoval práve kvôli Fajádovmu prepusteniu. To sa však nepreukázalo.
Fajáda zadržali na základe amerického zatykača českí policajti spolu s Chálid Marabím a Faouzim Jaberom v apríli 2014. Spojené štáty tvrdili, že muži chceli predať kokaín a zbrane agentom amerického Národného úradu pre kontrolu obchodu s drogami, ktorí predstierali, že sú členmi kolumbijskej teroristickej organizácie FARC . U Fajáda a Marabího minister spravodlivosti Robert Pelikán (ANO) vydanie do USA zamietol, v prípade Jabera z Pobrežia Slonoviny rozhodol o vydaní do USA.
Podľa niektorých médií Pelikán vo väzbe Fajáda osobne navštívil a nechal ho volať zo svojho mobilného telefónu. Túto informáciu ale neskôr poprel arabistov Petr Pelikán, ministrov brat, ktorý výmenu vyjednal.
Fajád bol zrejme vymenený za päticu Čechov, ktorá zmizla v Libanone v júli 2015, prepustení boli vo februári 2016. V deň, keď sa vracali do vlasti, bol z českej väzby prepustený Fajád. Pelikán nevyhovel žiadosti USA o jeho vydanie, vraj aj s ohľadom na spravodajské informácie. Vtedajší minister obrany Martin Stropnický (ANO) potom potvrdil, že podmienkou prepustenie piatich unesených bolo to, aby Česko nevydalo zadržiavaného Fajáda do USA. Libanonský súd ho neskôr oslobodil.