V prípade, že by ich návrh prešiel, domácnostiam by náklady na bývanie razantne stúpli. Napríklad rodina bývajúca v nezateplenom rodinnom dome, ktorá na varenie, ohrev vody i kúrenie minie každý rok 3 000 kubíkov plynu, by si po takomto razantnom zdražení priplatila mesačne o viac ako 24 eur. V prípade vyššieho navrhovaného zdraženia by mesačné preddavky stúpli takmer o 33 eur
Premiér Robert Fico vyhlásil, že plyn od januára nezdražie. Na rade je teraz regulačný úrad, ktorý nárast ceny v minulosti nevylučoval. Ak by úrad návrh SPP zamietol z dôvodu, že nebol podaný podľa zákona, nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky GdF Suez to môžu využiť na arbitráž voči Slovensku. Privatizačná zmluva totiž dáva návrhy cien do kompetencií Predstavenstvu SPP. Zahraniční akcionári však 49 percent akcií chcú predať českému Energetickému a průmyslovému holdingu. Fico dal obchodu zelenú, keď Česi sľúbili, že plyn na budúci rok nezdražie a súdiť o straty sa nebudú. Slovenské domácnosti platia v súčasnosti za plyn až o tretinu menej v porovnaní s rodinami v Česku.
Štát je 51percentný vlastník SPP vo firme len kontrolné právomoci. Za podiel v jednej z najväčších spoločností na Slovensku by mali podľa informácií Pravdy nemecký E. ON Ruhrgas a francúzsky GdF Suez zinkasovať od českého holdingu asi 2,5 miliardy eur.