Správajú sa k nám ako k vazalom. Český politici komentujú reakciu Pekingu na dalajlámu

1956
Ako odkaz podriadeným vazalom vníma časť českej politickej scény reakciu čínskej diplomacie na nedávne vyhlásenie štyroch českých ústavných činiteľov o vzťahoch k Číne. Šéf Poslaneckej snemovne Jan Hamáček, ktorý sa minulý týždeň s prezidentom, premiérom a predsedom Senátu dištancoval k nevôli opozície od návštevy tibetského duchovného vodcu dalajlámu v Česku, má odpoveď Číny za neutrálne.
Z Pekingu v utorok zaznelo, že Čína si cení záväzkov, ktoré z toho vyplývajú, a čaká, že krajina dodrží svoje sľuby.
„Chýba termín, do kedy musí Česká republika začať napĺňať činy, aby sa Číňania nehnevali. Naši štyria ústavní činitelia pokorili túto krajinu a teraz ju nútia k tomu, aby prijímala toto ponižujúce vyhlásenie zo zeme nedemokratického režimu,“ povedal novinárom predseda opozičnej TOP 09 Miroslav Kalousek. Za spôsob ako zmeniť servilnú politiku považuje voľby.
Hamáček odpoveď z Číny pokladá za diplomatické vyjadrenie obdobné tým, ktoré si napríklad vymieňajú krajiny EÚ. Rozhodne to nepovažuje za vztýčený prst, ako tvrdí opozícia. „Vnímam to ako reakciu z čínskej strany, ktorá len berie na vedomie vyhlásenie,“ uviedol.
V Prahe sa dalajláma minulý týždeň stretol s ministrom kultúry Danielom Hermanom a s niektorými členmi Poslaneckej snemovne a Senátu. Prezident Miloš Zeman, šéfovia oboch komôr parlamentu Milan Štěch a Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka vo svojom vyhlásení zdôraznili, že Česko „pri napĺňaní svojej dlhodobej politiky voči Čínskej ľudovej republike vychádza z princípov strategického partnerstva medzi oboma krajinami a zo vzájomného rešpektu k zvrchovanosti a územnej celistvosti Čínskej ľudovej republiky, ktorej je Tibet súčasťou „.
Čína si podľa utorňajšej reakcie cení takýchto záväzkov a dúfa, že príslušné krajiny dodrží svoje sľuby, dodrží politiku jednej Číny a „plne pochopia a budú rešpektovať základné záujmy a hlboké obavy Číny a budú sa zaoberať s opatrnosťou otázkami súvisiacimi s Tibetom s cieľom zabezpečiť zdravý a stabilný rozvoj bilaterálnych vzťahov „.
Peking pokladá dalajlámu za separatistu posunul vpred nezávislosť Tibetu. Túto oblasť čínska armáda obsadila v roku 1950.

Reakcia na Činu Andrejom Babišom ministrom financií.

“Naše ekonomické vzťahy sú jasné. Tá bilancia, že dovážame desaťkrát viac, ako vyvážame, je rovnaká,” uviedol s tým, že niektoré firmy podľa jeho informácií už ľutujú spojenectvo, ktorá uzavreli na jar pri návšteve čínskej hlavy štátu v Česku.
“Pri tých rokovaniach som povedal, tak tú investujte, postavte fabriky, zamestnajte ľudí. To môžu byť nejaké zaujímavé investície pre nás, alebo otvorte nám čínsky trh. Ale zatiaľ nevidím, že by to tak fungovalo,” uviedol minister financií.