Stále jazdíme s alkoholom v krvi

990

čo definuje takéto správanie ako trestný čin. Polícia je v takomto prípade oprávnená šoférovi zadržať na mieste vodičský preukaz a predviesť ho na policajný útvar. 
Najviac takýchto narušiteľov evidovala polícia v januári, keď viac ako promile alkoholu v krvi namerali 734 ľuďom. V priemere tento zákon poruší mesačne viac ako 500 vodičov. Za tento trestný čin im pritom hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
„Zdá sa, že vodiči si ani po roku neuvedomujú, že jazdou pod vplyvom alkoholu bezprostredne ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky,“ poznamenala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
Polícia však upozorňuje, že nemalé tresty čakajú aj iných vodičov, ktorí „nafúkajú“ menej ako jedno promile. Za takýto priestupok im môže byť napríklad uložená pokuta od 200 do 1 000 eur. Navyše, uloženie trestu zákazu viesť vozidlo sa môže nepriaznivo dotknúť práce profesionálnych šoférov.
V priebehu prvých desiatich mesiacov tohto roka zaevidovala slovenská polícia viac ako 11 400 dopravných nehôd. Pri 1410 z nich bol šofér pod vplyvom alkoholu.