Starosta mesta nerobil svoju prácu dobre, občania ho dali na pranier

2210

Ľudia v bolívijskom mestečku San Buenaventura vzali spravodlivosť do svojich rúk. Neboli spokojní s tým, ako pre tamojšiu komunitu pracuje jej starosta. A v Bolívii sa veci riešia priamo, bez nejakých zložitých procedúr. Hovorí sa tomu ľudová spravodlivosť.

Všetko začalo 25. februára, kedy starosta mesta Javier Delgado mal slávnostne otvoriť most, ktorý bol postavený zo štátnych i obecných peňazí. Pri tejto príležitosti sa pri moste zišiel početný dav ľudí. Avšak aké bolo prekvapenie starostu Delgada, keď zistil, že ľudia neprišli, aby oslavovali nový most, ale aby mu udelili lekciu.

starosta

Ani nevedel ako, a Delgado skončil s nohami v drevenom stredovekom pranieri. Nikto mu nič nevysvetlil, proste ho tam dav strčil. „Dokonca mi ani nedali šancu, aby som sa opýtal, prečo ma takto trestajú. Radšej som sa ale nebránil, aby som ďalej neeskaloval celú situáciu,“ povedal k tomu neskôr Delgado. Dodal, že po štyroch hodinách bol z polená vyslobodený a navyše sa mu dostalo satisfakcie. Vraj mal možnosť si s miestnymi ľuďmi všetko vydiskutovať a vysvetliť, a tí sa mu nakoniec aj ospravedlnili. Vraj mali zlé informácie a nechali sa zmanipulovať.

Tí, ktorí sa mali tejto manipulácie dopustiť, boli podľa neho miestni podnikatelia a tiež niektorí poradcovia, ktorí sa snažili pošpiniť starostove meno a očierniť všetko, čo za svoje dvojročné pôsobenie v úrade pre ľudí urobil.

Avšak miestni ľudia to vidia inak. Delgado im podľa nich opakovane klamal, odmietal sa s nimi stretnúť a nesplnil takmer nič zo svojich predvolebných sľubov. Navyše to nie je prvýkrát, čo sa Delgado stal obeťou ľudovej spravodlivosti. Prvýkrát skončil v drevenom pranieri len niekoľko mesiacov po tom, čo sa ujal úradu. Druhýkrát nespokojní obyvatelia vyhnali Delgada z jeho vlastnej kancelárie, kam sa nevrátil po celé dva mesiace a ukrýval sa v susednom meste.