Štát zverejnil poradie vysokých škôl podľa uplatnenia absolventov

783

Spomedzi verejných vysokých škôl vedie v počte nezamestnaných absolventov Trenčianska univerzita A. Dubčeka.
Zo študentov, ktorí tu v rokoch 2008 a 2009 skončili štúdiá, nemá prácu 12,5 percenta. Nasleduje Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre s 11,3 percenta nezamestnaných absolventov.

Najviac absolventov bez práce má súkromná Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM v Prešove. Prácu nemá viac ako štvrtina študentov, ktorá tu ukončila štúdium.

Prehľad o absolventskej miere nezamestnanosti pripravilo ministerstvo školstva s využitím údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) a Ústavu informácií a prognóz v školstve (ÚIPŠ).

„Absolventská miera nezamestnanosti sa počíta ako podiel počtu nezamestnaných absolventov školy k 30. septembru 2009 a počtu absolventov tejto vysokej školy v rokoch 2008 a 2009,“ objasňuje ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke.

Informácie, ktoré rezort zverejnil na svojom webe, by mali pomôcť uchádzačom o štúdium na vysokej škole pri rozhodovaní.

Na druhej strane ministerstvo upozorňuje, že štatistika zatiaľ pokrýva len absolventov denného štúdia mladších ako 26 rokov.

„Toto obmedzenie môže do istej miery ovplyvniť výsledky škôl, ktoré majú napríklad viac starších absolventov alebo viac externých študentov.“ Poukazuje tiež na regionálny pohľad, keďže vyššia miera nezamestnanosti na niektorých školách môže súvisieť s vysokou mierou nezamestnanosti v regióne, kde sa škola nachádza.

Najlepšie čísla majú bratislavské školy
Najmenej absolventov bez práce je na umeleckých vysokých školách a akadémiách Policajného zboru či ozbrojených síl.

Bratislavská Vysoká škola výtvarných umení eviduje napríklad iba 0,3 percenta nezamestnaných, na Vysokej škole múzických umení v hlavnom meste tento údaj dosahuje úroveň 2,5 percenta.

Nízkou mierou nezamestnanosti sa môže pochváliť Slovenská technická univerzita v Bratislave. V rokoch 2008 a 2009 tu ukončilo štúdium takmer 8000 absolventov, nezamestnaných bolo k 30. septembru 2009 viac ako tristo z nich, čo je 3,9 percenta.

Žiadaná informatika
Na Univerzite Komenského v Bratislave sa miera nezamestnanosti pohybuje na úrovni 4,7 percenta.
Najviac nezamestnaných absolventov na UK vyštudovalo ochranu životného prostredia, filologické, psychologické vedy či nelekárske zdravotnícke vedy.

Na Ekonomickej univerzite zo 7233 študentov, ktorí tu promovali, v roku 2009 nemalo prácu 6,4 percenta absolventov – teda 462 mladých.
Pomerne vysoká miera nezamestnanosti sa na viacerých školách vyskytuje medzi absolventmi enviro odborov, pri niektorých školách v zdravotníckych či filozofických odboroch.

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici registruje takmer 15 percent nezamestnaných absolventov, ktorí vyštudovali odbory súvisiace s ochranárstvom. Naopak, málo nezamestnaných je medzi študentmi, ktorí vyštudovali informatické smery.