Státisícový protest v Madride proti škrtom skončil stretmi s políciou

793

Prevažne pokojný protest, ktorého účasť bola pôvodne plánovala výrazne nižšia, sa miestami zmenil vo stretoch s policajtmi. Vzduchom lietali kamene aj gumové projektily.

Španieli protestovali proti úsporným opatreniam, ktorej krajine po zrútení tamojšej ekonomiky naordinovala ako podmienku finančnej injekcie Európska únia.

Niektorí protestujúci počas inak prevažne pokojného protestu vzali útokom bankomaty a začali hádzať kamene a fľaše na policajtov, ktorí na akciu dohliadali. Policajti začali strieľať gumové projektily, aby dav spacifikovali. Útoční demonštranti rozbíjali napríklad okná áut, najmä policajných.

Zástupkyňa španielskej vlády Cristina Cifuentes uviedla, že policajti zadržali 19 protestujúcich a násilníci zase zranili päťdesiat policajtov, z toho jedného veľmi vážne.

Takzvané „pochody za dôstojnosť“ priviedli do španielskej metropoly stovky tisíc ľudí, uvádza Reuters na základe odhadov svedkov. Zišli sa z celého Španielska s protestmi voči viac ako 160 problémom- od pracovných miest cez bývanie, štátnej starostlivosti o zdravie a vzdelanie až po chudobu.

Transparenty vyzývali vládnucich španielských konzervatívcov, aby odmietli splácania medzinárodných dlhov a riešili tradične vysokú španielsku nezamestnanosť, ktorá dosahuje v priemere 26%. Heslá zneli napríklad „Chlieb, prácu a byty pre každého“ alebo „Korupcia a lúpeže- to je Španielsko“.

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj uvádza, že hospodárska kríza zasiahla práve chudobnejšie vrstvy španielskeho obyvateľstva závažnejšie než chudobných obyvateľov iných členských krajín organizácie.

V Španielsku pred viac ako piatimi rokmi praskla realitná bublina a krajiny upadla do hospodárskej krízy. Vláda zaviedla úsporné opatrenia, aby skrotila deficit štátneho rozpočtu, čo nahnevalo rodiny so strednými a nižšími príjmami. Ich hnev umocnila medializácia početných korupčných afér v krajine.