Stojí pred nimi ťažká úloha: vyriešenie dlhotrvajúceho sporu, ktorý má na svedomí vyše 130 tisíc ľudských životov. Sýrsky šéf diplomacie sa však hneď v úvode pustil do opozície. Ich zástupcu označili za zradcu.
„Predstierajú, že zastupujú sýrsky národ. Ak chcete hovoriť menom Sýrčanov, nemali by ste byť zradcami a agentmi zapredanými sýrskym nepriateľom,“ povedal sýrsky minister zahraničia Valíd Mualim v úvode medzinárodného rokovania o Sýrii smerom k predstaviteľom opozície, ktorí sedeli v sále.
Takzvaná Ženeva II. teda nezačala najlepšie, ostatne analytici sa ku konferencii od samého začiatku stavajú skôr pesimisticky. V pamäti majú Ženevu I. z predminulého roku, ktorá skončila fiaskom.
Na druhú stranu úspechom je, že spolu v jednom sále zasadli zástupcovia oboch znepriatelených strán: režimu prezidenta Bašára Asada a opozície, ktorá sa ho od roku 2011 snažia zvrhnúť.
Mualim sa počas svojho vystúpenia dostal do stretu aj s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki – munom, ktorý moderuje rokovania. Pan Ki – mun totiž dal každému z rečníkov maximálne desať minút na svoje úvodné vyhlásenie, čo dodržal ako šéf diplomacie USA John Kerry, tak jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov.