Steve Jobs: Zomrel otec Apple

1236

O rok neskôr sa na trh dostal počítač Apple II, ktorý onedlho urobil z desiatok zamestnancov firmy vďaka zamestnaneckým akciám milionárov
Prerod garážovej firmy v inštitúciu s miliónovými obratmi ale vizionárovi Jobsovi príliš nesadol, v rámci firmy preto založil divíziu Macintosh. Tá v roku 1984 predstavila počítač rovnakého názvu, nad ktorým počítačoví experti krútili hlavami. Namiesto zložitých príkazov sa totiž ovládal pomocí myši a menu.

Z firmy ho vyhodili
Aj keď tým Jobs priblížil počítače o ďalší krok k širšiemu využitiu a nápad, spočívajúci v grafickom užívateľskom rozhraní, je v súčasnosti uplatňovanou normou, jeho Macintosh veľký komerčný úspech nemal, predovšetkým kvôli nedostatku softvéru. Trenice okolo nevydareného projektu viedli k tomu, že Jobs bol vrcholovým manažmentom v máji 1985 z Apple vyhodený.
Víziu dokonalého počítača sa potom pokúšal naplniť v nie príliš úspešnej spoločnosti NeXT.

Oveľa väčší úspech zaznamenal so štúdiom Pixar, ktoré kúpil za desať miliónov dolárov od Georgea Lucasa a ich hity ako Rodinka Úžasných a Hľadá sa Nemo mu zarobili peknú kôpku dolárov. V januári 2006 predal štúdio spoločnosti Walt Disney za 7,4 miliardy dolárov a na oplátku získal okolo sedem percent akcií Disneyho a miesto v predstavenstve spoločnosti.
Späť ku kormidlu v spoločnosti Apple bol Jobs povolaný v roku 1997 za symbolický plat jedného doláru ročne. Už o tri roky neskôr začali experti spoločne vyhlasovať, že sa do firmy vrátila vízia, čo hneď pocítili i rozradostení akcionári.

 

Svojho otca spoznal pár dní pred smrťou
Steve Jobs sa narodil 24. februára 1955 v San Franciscu americkej vysokoškoláčke a sýrskemu študentovi politológie, krátko po pôrode bol adoptovaný Paulom a Clarou Jobsovými.Svojho biologického otca uvidel len prá dní pred smťou. Dovtedy sa ani raz nestretli.
Vysokoškolské štúdium predčasne ukončil po jednom semestri. Než v Cupertine založil Apple, pripomienkoval videohry v spoločnosti Atari a nejaký čas bol v Indii, kde hľadal osvietenie. Bol vegetarián a budhista.
Nekonformný otec štyroch detí, z ktorých tri mal s manželkou Laurene, v minulosti bojoval s rakovinou pankreasu a predvlani podstúpil transplantáciu pečene. Tento rok v januári odišiel zo spoločnosti a svoje každodenné právomoci odovzdal zástupcovi Timothymu Cookovi.

 

Najslávnejšie produkty Steva Jobsa
Apple I – Prvý výrobok spoločnosti. Osobný počítač sa začal predávať v roku 1976 za cenu 666,66 dolárov. Jeho veľkou výhodou bolo, že na rozdiel od vtedajších konkurentov si zákazníci nekupovali stavebnice, ale zariadenie v kompletnej podobe.

Apple II – predstavený verejnosti v roku 1977. Na rozdiel od predchodcu už nebol len aparátom počítačových nadšencov, ale vďaka svojmu vzhľadu a schopnostiam našiel uplatnenie i v malých firmách a domácnostiach a vyrábal sa až do začiatku 90. rokov.

 

Lisa – Prvý komerčný počítač, ktorý využíval grafické rozhranie. Tento vynález, ktorý do sveta počítačov uviedla firma Xerox, zásadne zmenil spôsob komunikácie medzi počítačom a jeho užívateľom. Namiesto zadávania textových príkazov stačilo klikať na ikonky či prechádzať zoznamy ponúk. Novinka, predstavená v roku 1983, sa na podiv najprv neuchytila. Príčinou bola pomerne vysoká cena (takmer 10 000 dolárov), i malý počet dostupných programov.

 

Macintosh – Legendárny počítač, ktorý niesol označenie Macintosh 128K, uviedli na trh v roku 1984. Vďaka svojmu intuitívnemu ovládaniu sprístupnil svet výpočtovej techniky i laikom. Nápad ponúknuť užívateľom cenovo prijateľný počítač s jednoduchým ovládaním sa zrodil v Apple na konci 70. rokov a tým, kto ho presadil, bol Jef Raskin, ktorý mu také dal názov podľa svojej obľúbenej odrody jabĺk McIntosh. Aby sa vyhol súdnym sporom s výrobcom audiotechniky toho istého názvu, meno upravil na Macintosh. Na vývoji počítača sa podieľali i ľudia, ktorí mali skúsenosť s Lisou, s ktorou Macintosh zdieľal grafické užívateľské rozhranie. Postupne vznikalo ďalšie generácie vylepšených Macov a nezostalo len pri klasických stolných počítačov.

             

 

iMacTento počítač firma predstavila v roku 1998, rok potom, čo sa do firmy vrátil Steve Jobs. V dobe, kedy ostatní výrobcovia za vrchol kreativity považovali nahradenie šedých skríň počítačov čiernymi, pôsobil iMac so svojimi pestro sfarbenými polopriehľadnými krytmi ako z inej planéty. Stávka na zaujímavý vzhľad a schopnosť útočiť nielen na rozum, ale i cit zákazníkov, učinila z iMacu kultovú záležitosť a firme pomohla dostať sa späť na výslnie. Apple sa vďaka nemu v roku 1998 podarilo po piatich rokoch vymaniť z červených čísel a vytvoriť zisk.

  

 

iPod – Multimediálny prehrávač, ktorého prvá verzia bola predstavená v roku 2001, sa stal dizajnovou ikonou počiatku nového tisícročia a peniaze z predaje prehrávača a hudby doňho v obchode iTunes tvoria podstatnú časť tržieb spoločnosti. Okrem prehrávania hudby možno dnešné verzie zariadenia použiť na ukladanie fotografií, sledovanie filmov, ako digitálny zvukový záznamník alebo adresár. Ponúka tiež zábavu v podobe hier.

 

iTunes Store – Online obchod, ktorého prostredníctvom možno kúpiť hudbu, filmy či elektronické knihy, vznikol v roku 2003. Zanedlho dosiahol komerčný úspech, ktorý znamenal prelom v legálnom predaji digitálneho obsahu. Ľudia si z iTunes, ktorého katalóg má vyše 12 miliónov položiek, stiahli už viac než desať miliárd nahrávok. Množstvo firiem, napríklad Nokia alebo Microsoft, sa pokúsilo predajný model Applu napodobiť, ale nikdy neboli tak úspešní.

 

 

iPhone – Multifunkčný prístroj, ktorý v sebe spája funkcie mobilného telefónu, mediálneho prehrávača a prístroja pre mobilné pripojenie na internet. Predaj zahájili v roku 2007. Nemá klasickú klávesnicu, ale len rozmerný dotykový displej, a ako prvý ponúkol viacdotykové ovládanie. Nové generácie iPhonu v sebe okrem telefónu skrývajú prehrávač hudby a videa. Telefón má tiež zabudovanú GPS navigáciu. Na úspech Applu reagovali ostatní výrobcovia mobilných telefónov, ktorí v posledných rokoch zaplavili trh svojimi dotykovými mobilmi.

 

iPad – Tablet iPad je zariadenie s dotykovým displejom, ktoré vyplňuje medzeru medzi laptopmi a chytrými telefónmi. Jeho predaj začal vlani a je určený najmä na prehliadanie internetových stránok, prácu s elektronickou poštou, prehliadanie fotografií a videí, počúvanie hudby alebo čítanie elektronických kníh. Apple sa vlani vďaka veľkému záujmu o iPad stal najväčšou technologickou spoločnosťou sveta podľa tržnej kapitalizácie. Odsunul tak na druhé miesto svojho úhlavného rivala Microsoft.