Keď mal Stevie Wonder desať preč, dostal sa do nahrávacieho štúdia spoločnosti Tamla Motown v Detroite, ktorá združovala výlučne černošských autorov a interpretov populárnej hudby. Prvý singel s nahrávkou I Call It Pretty Music vyšiel 16. apríla 1962, to ešte nemal dvanásť. Do hitparády sa nedostal, šéfovia Motownu však verili v úspech a Stevie dostal nové umelecké meno Little Stevie Wonder (malý zázrak Stevie).
Za rok sa dočkal prvého hitu, 13. mája 1963 vychádza singel Fingertips. Táto skladba z koncertu so Stevovým spevom a hlavne ústnou harmonikou sa dostala na 1. miesto hitparády. Koncert sa nahrával v Detroite a jeho záznam vyšiel aj na LP s názvom 12 Year Old Genius. Aj tá sa dostala na 1. miesto rebríčka.
V marci 1965 vystupuje prvýkrát na anglickom turné, hitmi sú jeho ďalšie piesne Uptight, I’m Wondering či For Once In My Life. V máji 1969 sa v Bielom dome stretol s prezidentom Nixonom, Výbor pre starostlivosť o postihnutých ľudí mu udelil vyznamenanie Za mimoriadny prínos. Ďalšími hitmi boli skladby My Cherie Amour, Yester-me, Yester-you, Yesterday a Never Had A Dream Come True. Oženil sa 14. septembra 1970, za manželku si zobral sekretárku firmy Tamla Motown Syreetu Wright.
V lete roku 1972 ho pozvali Rolling Stones a spoločne odohrali 50 koncertov po USA a Kanade. Počas ďalšieho turné mal v auguste 1973 vážnu autonehodu a štyri dni ležal v kóme. Po zranení vystúpil prvýkrát až v marci 1975 v newyorskej Madison Square Garden. V máji 1977 bola na prvom mieste americkej hitparády skladba Sir Duke, ktorú venoval známemu džezmenovi Duke Ellingtonovi (zomrel v máji 1974). V apríli 1978 sa v rodine Wonderovcov narodila dcéra Kita Swan. V decembri 1978 koncertoval v slávnej Metropoliten Oper. Po šesťročnej prestávke podnikol v septembri 1980 anglické turné a šesťkrát vypredal londýnsky štadión Wembley.
V roku 1984 mal v Spojených štátoch premiéru film The Woman In Red. Režisérom filmu bol Gene Wilder, hudbu k filmu zložil Stevie Wonder. Superhitom z neho sa stala pieseň I Just Called To Say I Love You. Viedla rebríčky v Amerike aj Anglicku a Stevie za ňu získal zlatú platňu aj filmového Oscara. Toho venoval Nelsonovi Mandelovi. Znova úspešný bol potom v septembri 1985, americkú hitparádu viedol so skladbou Part –Time Lover, táto bola v Spojených štátoch unikátom, viedla americký popový rebríček, rhythm & bluesový, disko rebríček aj hitparádu súčasnej hudby. V januári 1986 na počesť výročia narodenín Martina Luthera Kinga usporiadal Stevie Wonder tri koncerty vo Washingtone, New Yorku a Atlante, 11. júna 1988 vystúpil aj na benefičnom koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu. Do Siene slávy ho uviedli 18. januára 1989, 29. mája 1989 vystúpil aj v Prahe na Strahovskom štadióne.
Bilancia tohto špičkového umelca predstavuje 46 piesní, ktoré bodovali v americkej TOP 40, deväť z nich na prvom mieste, osem bolo ocenených zlatou platňou. V anglickej hitparáde to bolo 39 piesní, z nich dve na prvom mieste. Vydal 26 štúdiových a live albumov, ten zatiaľ posledný A Time Of Love vyšiel v októbri 2005. K diskografii patrí aj desať hitových kompilácií. Je držiteľom 25 cien Grammy.